Svatko tko vježba, jer vježbanje nas čini sretnima i fit, ponekad se pita – je li bolje vježbati ujutro ili navečer? Svaki tip treninga ima svoje benefite, no kad vježbamo, ovisi o našem lifestyleu. Neki bi dali sve za još 5 minuta u krevetu, a nekima se nije teško ustati u 6 ujutro i odraditi trening. Što se tiče podizanja dnevne fizičke, ali i psihičke energije, idealno je vježbanje ujutro, ističu stručnjaci Aktivne Hrvatske.
1. - Vježbanju se pristupa na individualan način, sukladno vlastitim potrebama. No, tokom ljetnih mjeseci postoje prednosti vježbanja u jutarnjim satima. Prije svega, ujutro su niže temperature i ljudi su energetski „puniji“ nego tijekom dana i navečer. – veli ističe prof. kineziologije Marin Dadić iz Aktivne Hrvatske. - Još jedna pozitivna strana je ukoliko se ujutro ranije ustanemo i odradimo dobar trening, dan će nam biti puno kvalitetniji i osjećat ćemo se zdravijima. Sve aktivnosti koje ćemo raditi tokom dana kao što su plivanje, večernja šetnja ili hodanje imat će puno bolju učinkovitost na naš organizam - .
2. Definitivno, ujutro treba raditi vježbe koje razbuđuju organizam, kao što su istezanja te vježbe kompletne aktivacije lokomotornog sustava. Vježbati možete ne samo u teretani već i vani i to vježbe koje nužno ne zahtijevaju rekvizite.
3. - Vježbanje u ljetnim mjesecima može potaknuti tijelo na pojačano znojenje. Treba se prilagoditi visokim temperaturama zraka u okolini u kojoj se vježba. Potrebno je voditi računa o okolnostima kako bi se i dalje održali povoljni uvjeti za nastavak vježbanja i izbjegli negativni učinci na ljudsko zdravlje! - ističe dr. Vesna Štefančić te dodaje: - Najvažniji je unos dovoljnih količina tekućine tijekom vježbanja pa čak i onda kad ne osjećamo žeđ i stoga je dobro imati bocu tekućine pored sebe tijekom vježbanja. Iako je kava mnogima dobar način započinjanja jutra i razbuđivanja prije vježbanja, ona djeluje kao diuretik pa treba voditi računa o dodatnoj hidraciji u ljetnim jutrima - .
4. Zaštita od sunca je značajna tijekom vježbanja na otvorenim prostorima pa se preporuča upotreba vodootpornih krema za sunčanje sa zaštitnim faktorom SPF 30 i više, kao i njezino ponovno nanošenje u slučaju jakog znojenja.
5. Odjeća i obuća trebale bi biti prilagođene pa se preporuča ona laganih materijala, udobna, svjetlijih boja i sve modernijih novijih materijala koji bolje upijaju znoj.
6. Znojenjem gubimo elektrolite, tvari koje su od presudne važnosti za normalno funkcioniranje živčanog i mišićnog sustava. Nakon svakog treninga nužno je nadoknaditi elektrolite, ali i ugljikohidrate kako bismo svoj organizam doveli u ravnotežu i omogućili normalno funkcioniranje nakon velikog znojenja što se najbolje ostvaruje zdravom prehranom i redovitom hidracijom - ističe dr. Tomislav Madžar iz poliklinike Vaš pregled.
7. Preporuča se izbjegavanje vježbanja na otvorenom između 10 sati i 15 sati, kada je obično najtoplije, kao i vježbanje tijekom dana s visokim udjelima vlage u zraku. Time se izbjegava smanjena učinkovitost vježbanja i dodatni napori koje tijelo podnosi, uz ubrzano disanje i rad srca. Potrebno je voditi računa i o vremenskim prilikama i prognozi - temperaturi, vlazi u zraku.
Aktivna Hrvatska poziva na rani jutarnji trening u Šibeniku u subotu, 27. srpnja u 9 sati na Trgu Republike Hrvatske (kod katedrale). Prijavite se za vježbanje na www.aktivnahrvatska.hr