Zoološki vrt u Zagrebu 1925. - 2015. izložba sinoć je otvorena u Muzeju grada Zagreba, a traje do 31. listopada 2015. - Mjesto i značenje Zoološkog vrta u Zagrebu tijekom povijesti duge 90 godina nezaobilazna je činjenica u formiranju slike identiteta Zagreba – istaknula je autorica koncepcije izložbe Željka Kolveshi.
Zoološki vrt, igra/slagalica / F. Ad. Richter & Cie., Leipzig, oko 1917. Slagalica Zoološki vrt tek je jedna od tema u seriji popularnih igara slagalica koje su masovno prisutne u Europi od kraja 19. stoljeća. Ova edukativna igračka, koja djeci približava životinjski svijet, mogla se kupiti i u Zagrebu puno prije otvorenja Zoološkog vrta. Prodavana je dvadesetih godina prošlog stoljeća u Umjetno-obrtnoj dvorani zagrebačkog trgovca Mavra Druckera, u trgovini u Ilici 39.
Zoološki vrt u Zagrebu otvoren je 27. lipnja 1925. u perivoju Maksimir zalaganjem ing. Mije Filipovića, osnivača, i uz podršku tadašnjeg gradonačelnika arh. Vjekoslava Heinzela. Prvih nekoliko godina razvoja moglo bi se nazvati romantičarskim razdobljem budući da se vrt formirao – nabava životinja, širenje terena, izgradnja nastambi – zahvaljujući svesrdnoj pomoći građanstva, prijatelja i uvjerenih entuzijasta, zagovaratelja i podupiratelja inicijative o potrebi postojanja ove kulturne i obrazovne ustanove u Zagrebu.
Prvi slon u Zagrebu. Mlada slonica Mauzika / Svijet, 9. 8. 1930.
Od samih početaka te tijekom njegova devedesetogodišnjeg postojanja Zoološki vrt je privlačio znatiželjnike u velikom broju, Zagrepčane i goste grada. Istovremeno je proživljavao više i manje sretna razdoblja. O tome svjedoči ova izložba nastala na temelju istraživanja izvorne arhivske građe, opsežne postojeće fotodokumentacije profesionalnih fotografa i amatera, predmeta prikupljenih iz drugih srodnih ustanova te suradnje sa Zoološkim vrtom grada Zagreba. Kroz priču o Zoološkom vrtu ispričanu medijem izložbe prati se suživot životinja i ljudi, životinja i njihovih timaritelja, posjetitelja, upravitelja odgovornih za funkcioniranje vrta te njihovih brojnih suradnika zahvaljujući kojima se vrt stalno osuvremenjivao.
Tri ključna razdoblja u razvoju obilježena su poduzetim uređenjima vrta 1930-ih i 1950-ih godina te trećom fazom započetom 1990-ih godina koja traje i danas. Tijekom povijesnog razvoja svako od ta tri razdoblja bilo je obilježeno nekim prostornim, građevinskim i arhitektonskim uređenjem vrta, odnosno izgradnjom modernih nastambi.
Izložba se velikim dijelom referira i na tijek medijskog praćenja novosti u Zoološkom vrtu, u dnevnom tisku te brojnim sačuvanim filmskim materijalima koji su bilježili ambijent, atmosferu i život u vrtu, od prvog filmskog zapisa 1926. godine do današnjih dana.
Atrakcije vrta, dolazak prvih egzotičnih životinja i rekreiranje konteksta njihova života u vrtu – prvi majmun, prvi lav, prvi slon, prva žirafa, prvi morski lavovi – samo su neke od priča koje su prisutne na izložbi. Gotovo su uvijek tu i ljudi s kojima se životinje sprijateljuju, od Mije Filipovića, prvog Orpheusa Zoološkog vrta u Zagrebu, do svih drugih prijateljstava sa životinjama.
Timaritelji s najmlađim lavićima, oko 1930.
Specifičan medij izložbe omogućuje laku komunikativnost prezentiranih sadržaja, potiče interes te uključuje i velike i male posjetitelje koji su posredno ili neposredno, kroz tri generacije, do danas mogli obuhvatiti svoje doživljaje, emocije i iskustva povezana sa Zoološkim vrtom. Program igraonice za djecu, kao sastavni dio izložbe, potaknut je igrom – slagalicom Zoološki vrt iz fundusa Muzeja koja je bila vrlo popularna, a mogla se kupiti u trgovini Mavre Druckera, Ilica 39, u Zagrebu dvadesetih godina prošlog stoljeća.
Orpheus – Filipović / Mijo Filipović, utemeljitelj Zoološkog vrtića prijateljuje sa životinjama uz zvuke čarobne glazbe lire
Menci Clement Crnčić, Zagreb, 1927. kombinirana tehnika, 224 x 290 cm
Sliku/karikaturu Orpheus – Filipović naslikao je zagrebački slikar Menci Clement Crnčić 1927. godine. Iako poznat po brojnim karikaturama, ova je jedinstvena jer se ističe iznimno velikom dimenzijom i nadasve neobičnim likovnim prikazom Gradskog zoološkog vrtića u Zagrebu. Uz tek nekolicinu karikatura velikih dimenzija, ovo umjetničko djelo zauzima posebno mjesto u povijesnom pregledu hrvatske karikature. Također, narativna likovnost karikature i kontekst njezina nastanka određuju joj značajno mjesto u povijesti grada Zagreba.
Karikatura je nastala za dobrotvornu priredbu Veseli zagrebački zbor koja je bila održana na Zagrebačkom zboru u nedjelju, 29. svibnja 1927. godine.
Zagreb, Maksimir. Pogled na Zoološki vrtić, 1926.
Novosti iz Zagrebačkog zoološkog vrta / Roda donijela slonicu u Zagreb
Svijet, 9. 8. 1930., Otto Antonini
Povodom dolaska prvog slona u Zagreb Svijet je svoje izdanje od 9. kolovoza 1930. posvetio najnovijim vijestima iz Zoološkog vrta. Glavna atrakcija, dolazak slonice Mauzike nije prestajala izazivati pažnju posjetitelja i medija. Već nakon nekoliko dana od dolaska, objavljene su njene prve fotografije u novinama. Pojavila se i na naslovnici Svijeta u karikaturi Otta Antoninija.
Djevojčice pred nastambom mrkih medvjeda
Svijet, 9. 8. 1930.
Djevojčica i timaritelj s mladim lavićem
fotograf Vladimir Horvat, oko 1930.
Tri žirafe u Zagrebu, rujan 1953.
Zebre, deve, timaritelji i posjetitelji, oko 1955.
Morski lavovi, 1963.
Vodič ZOO Zagreb, 1967.
Sjeverni medvjedi na naslovnici zovu se Ledo i Leda. Imena su dobili u znak zahvale tvornici Ledo, sponzoru njihova dolaska 1967.
nakladnik ZOO Zagreb, 1967.
Plan Zoološkog vrta
Vodič ZOO Zagreb, 1967.
Karta Zoološkog vrta s rasporedom i legendom novih sadržaja 2014.
Maketa Lavlja stijena Kidepo
M 1 : 100
Nova nastamba za afričke lavove Lavlja stijena Kidepo, površine 1800 m2, otvorena je 14. lipnja 2014. godine. Ima svoju lavovsku špilju, stjenovite otoke kao u savani, svoje pojilište te na sredini grijanu stijenu na kojoj lavovi mogu uživati na suncu.
autor Dirk Petzold, Njemačka, 2008.