Jednostavno. Za kefir je potrebno svega par sastojaka: kefirna zrnca, punomasno mlijeko, jedna ili dvije staklenke, žlica, cjedilo s krupnijim otvorima i posuda za cijeđenje.
Kao i kod svega drugog postoji par savjeta i trikova kojih se možete pridržavati.
Kefirna zrnca ubaciti u staklenku, dodati mlijeko, zatvoriti poklopac i čekati cca 24 h da kefir na sobnoj temperaturi fermentira mlijeko. Svakih par sati možete lagano protresti staklenku. Kad se zgusne, dobro protresti staklenku da se gušći dio odvoji od zrnaca, procijediti kefir, zrnca vratiti nazad u staklenku i ispočetka. Jednostavno da jednostavnije ne može.
Kao i kod svega drugog postoji par savjeta i trikova kojih se možete pridržavati.
Kefiri: Hrvoje Znaor
Kad je vani toplo 24-25 °C, po danu ih treba staviti u hladnjak, a po noći na balkon. Bitno je da sunce ne tuče direktno u staklenku.
Ako negdje odlazite, zrnca stavite u manju staklenku i stavite u hladnjak. Tako mogu izdržati i do 7 dana. Ako odlazite na more ili na dulje, zrnca možete isprati vodom, prosušiti na papiru i staviti u frizer. Tako mogu izdržati od 3-6 mjeseci.
Ako vam se dešava da se kefir razdvaja na sirutku (prozirno) na dnu i guste grudice na vrhu, fermentacija je prebrza. U tom slučaju ili smanjite količinu kefirnih zrnaca ili stavite staklenku u hladnjak.
Neki zrnca ispiru vodom nakon svakog procesa, a neki ne. Ja svoja ne ispirem jer se tako kefir oslabljuje. Ako koji dan preskočite cijeđenje pa se naprave grudice i sirutka, nakon cijeđenja gljivu uz protresanje kratko isprati hladnom vodom, tek toliko da uklonite grudice.
Za cjedilo odaberite neko s većim rupicama jer nećete moći procijediti kefir. Ja koristim neko veće plastično cjedilo s uskim duguljastim prorezima.
Dodatak: Nakon dvije godine isprobavanja skoro svih vrsta kod nas dobavljivih mlijeka, najbolje mi se pokazalo Tonka sviježe mlijeko. Uvjeti za izbor naj mlijeka: Dobavljivost u većini supermarketa, kvaliteta kefira, domaći proizvod. Mlijeko je samo pasterizirano, te nije sterilizirano i homogenizirano, tako da gljiva ima dovoljno materijala za rast i kefirenje.Zrnca kefira se svakih par tjedana udvostruče. Možete ih smrznuti za svaki slučaj ili pokloniti, uvijek nekom treba.
Ako ste na kefir zaboravili "malo duže" pa se pojavila plijesan ili je kefir iz mliječno bijele promijenio boju u bilo koju drugu, bacite ga.
Uzdravlje!