Jedan od fenomenalnih nutrijenata je esencijalna masna kiselina koja se nalazi u ribljem ulju, slavna omega 3. Treba se ponekad podsjetiti kako je upravo ona nužna za zdravo i skladno funkcioniranje organizma, a kad ne jedemo dovoljno ribe, tu su dodaci prehrani koji mijenjaju stvar na bolje!
1. Omega-3 masne kiseline – za bolje raspoloženje
Studije su pokazale da manjak omega-3 kiseline uzrokuje promjene u ponašanju – iako ih treba promatrati s oprezom, ostaje pretpostavka o snažnoj vezi omega-3 masnih kiselina, neurotransmisije i bihevioralnih promjena. Doze EPA (dio omege 3) od 1g/dan pokazale su napredak u tretiranju poremećaja raspoloženja i aksioznosti.
2. Prehrana s omega 3-masnim kiselinama
Osim iz suplemenata, omega-3 masne kiseline možemo dobiti:
- iz masne plave ribe poput tune, palamide, inćuna, srdele, lososa, haringe,
- iz sjemenki lana te orašastih plodova.
3. Ključno je da i dojilja osigura dovoljan unos omega -3 masnih kiselina (osobito DHA) jer će mlijekom svom djetetu prenijeti ove važne masne kiseline, koje su od iznimne važnosti za dijete i nakon poroda s obzirom na to da se dječji mozak razvija godinama nakon rođenja. Preostali rast mozga odvija se tijekom prve godine života te predškolske dobi, tako da je rast mozga većinom završen do pete ili šeste godine života. Osim toga, u tom osjetljivom periodu prehrana bogata omega-3 masnim kiselinama djeluje povoljno i na zdravlje srca i krvnih žila, a ujedno osigurava pravilan razvoj mozga i vida u dojenčadi i djece.
4. Omega 3 pozitivno djeluje ne samo na zdravlje srca i krvnih žila, poboljšanje moždanih funkcija, jačanje imuniteta te smanjenje upalnih procesa u organizmu, nego i na hormonalnu ravnotežu, ublažavanje predmenstrualnih simptoma (PMS) i simptoma predmenopauze, smanjenje bolova u grudima za vrijeme mjesečnice te na zdravlje kože, kose i noktiju.
foto: Tiger stores