Ljeti često ne jedemo konkretno preko dana upravo radi vrućine, pa večera bude preobilna: kako izbjeći tu situaciju, predlaže magistra Andrea Koščec iz Farmacie u Ilici 11, te savjetuje nekoliko izvrsnih recepata s kojima je najbolje započeti dan, ali i sugerira koje i kada namirnice konzumirati.
Farmacia - moja ljekarna / koja mi je najbliža?
- Jedan od najzdravijih oblika prehrane, onaj mediteranski, idealan je za vruće ljetne dane. Ujedno predstavlja i zlatni standard pravilne prehrane: visoka nutritivna vrijednost namirnica te njihovo pozitivno i blagotvorno djelovanje na zdravlje čine mediteransku prehranu najboljom prehrambenom filozofijom, a rekli bismo i za cijeli život! Osim toga, preporučuje se svima koji žive na ovoj zemljopisnoj širini. Osim što je zdrava, važno je reći kako je mediteranska prehrana i ukusna - .
Pharmacy to go! još jedna ljetna tema - Znate li što je to cistitis?
6 nezaobilaznih pravila
- integralne žitarice (kuhane), kruh, riža ili tjestenina trebali bi se konzumirati na dnevnoj bazi
- mliječni proizvodi s niskim postotkom masti trebali bi se konzumirati na dnevnoj bazi
- mahunarke kao biljni izvor proteina trebale bi se konzumirati na dnevnoj bazi
- raznoliko povrće i voće, posebno sezonsko i svježe konzumirati na dnevnoj bazi i to nekoliko puta u danu (ujedno je i ta kombinacija idealna kao lagani večernji obrok ili međuobrok)
- riba i bijelo meso na tjednoj bazi i to 2-3 puta u tjednu
- crveno meso trebalo bi se konzumirati na mjesečnoj bazi
Svi obroci trebaju biti lagani, vrlo jednostavno spravljeni sa svježim namirnicama.
Pharmacy to go summer / PMS i kontracepcija
Umjesto dresinga predlažemo da voćnu salatu obogatite limunovim sokom, vaš obrok bit će zdraviji i laganiji, te imati manje kalorija
DORUČAK
Najbolja preporuka su žitarice, orašasti plodovi, jogurt, frape, smoothie, voćne salate.
MEĐUOBROK
Salate na brojne načine, idealne sa sezonskim povrćem, začinjene tek maslinovim ili bučinim uljem. S druge strane, treba izbjegavati masne dresinge, radije izaberite iscijeđenu limetu ili limun s dodatkom maslinovog ulja.
RUČAK
Moja preporuka za ručak je svakako juha-riblja ili povrtna, uvijek svježe pripremljena jer daje okrepu i dodatnu tekućinu. Kuhana riba ili piletina u kombinaciji sa povrćem idealan su izbor. Možete tijekom pripreme obroka kada se ukaže prilika dodati i čili papričice, dodatke koji će dodatno zaljutiti hranu jer na taj način hladimo organizam.
VEČERA
Kao lagane večernje obroke predlažem namaze od slanutka, graška, humusa koji se mogu namazati na kruh te uz neko povrće biti idealan večernji zalogaj. Zgodan prijedlog bi bio kombinacija slanutka iz konzerve pomiješanog s gotovim umakom od rajčice uz dodatak začina i za nekoliko minuta imamo gotov večernji zalogaj. Ako tijekom dana ne stignete jesti ili vam je prevruće pa ne osjetite glad, svakako nosite sa sobom neku voćku - bananu, jabuku ili neku od sezonskih voćki!
Idealan broj dnevnih obroka voća i povrća je 5 i to po mogućnosti da konzumiramo razne boje zbog različitih vrsta aktivnih tvari koje djeluju blagotvorno na naš organizam.
VOĆE I POVRĆE PO BOJAMA - što ona znači?
Primjerice, žuta boja namirnice (banane, limun, breskve) znači da je bogata beta karotenom koji se u organizmu pretvara u vitamin A i preporučuje se brzo vraćanje energije kada smo umorni za vrijeme toplih dana.
Crvena boja (rajčica, lubenica, jagoda) koja dolazi od antocijana pomaže tjelesnim stanicama da se regeneriraju i pridonose jačanju obrambenih snaga organizma.
Narančaste namirnice (mrkva, marelica i bundeva) idealne su za pripremu kože za sunce zbog bogatstva beta karotenom, a imaju i veliku energetsku vrijednost što ih čini idealnima za bavljenje sportom na otvorenom.
Zelena kao najčešća boja povrća (salata, blitva, špinat, brokula) označava bogatstvo namirnice sa željezom, kalcijem, kalijem i magnezijem. Sadrži mnogo vlakana i pomaže probavu, može se jesti svakodnevno jer ne deblja te je dobro za srce i prevenciju tumora.
Ljubičasta i plava boja (borovnice, aronija, patlidžani, grožđe) namirnica između ostalih biljnih pigmenata sadrže i bioflavonoide, čiji je pozitivan utjecaj na zdravlje našeg organizam također značajan. Ljubičaste i plave vrste ne samo da su snažni antioksidanti već snižavaju kolesterol i krvni tlak, te značajno štite od bolesti srca i krvotoka. Djeluju antibakterijski i protuupalno, potiču proizvodnju inzulina u krvi i smanjuje izlučivanje histamina.
To ne znači da ćemo prestati uzimati lijekove koje nam je propisao liječnik nego da ćemo pravilnom prehranom i izborom svježih sezonskih namirnica usprkos kroničnim bolestima unaprijediti kvalitetu svojeg života.
Nikako ne smijemo zaboraviti optimalni unos tekućine. Idealna je voda koju možemo napraviti i drugačijom te joj okus oplemeniti na primjer kriškom lubenice ili jagode u čašu a bez dodatnih kalorija. Preporučujem i mineralnu negaziranu vodu, a kako u ponudi imamo puno kombinacija s okusima (limuna, limete, mandarine), običnu vodu možete zamijeniti i tim varijantama koje u svakom slučaju imaju manje šećera od sokova. I biljni čajevi savršeni su za vruće dane!
Kako je ljeto idealno doba za kretanje i možda cjelodnevno izbivanje iz kuće, važno je imati uz sebe dovoljnu količinu tekućine, na primjer izotonični napitak koji može nadoknaditi sve elektrolite koje pojačano gubimo znojenjem, proteinsku pločicu kao zamjenu za međuobrok, voće...
- Preporučujem uzimanje određenih dodataka prehrani koji se tradicionalno uzimaju kao antioksidativna zaštita, zaštita stanica od oksidativnog stresa, zaštita od sunca, kao što je na primjer astaksantin. Važnu ulogu u očuvanju ljepote kože ima i beta karoten. Njegova najvažnija funkcija u organizmu je upravo njegova pretvorba u dragocjeni vitamin A-koji ima ulogu u specijalizaciji stanica za zaštitu, te pridonosi održavanju normalne kože i sluznice.
Recepti za energičan početak dana
Zeleni frape
U blenderu pomiješajte oguljenu bananu (možete ju prethodno smrznuti) sa 100 g mladog špinata, 150 ml svježeg soka jabuke i sokom limete.
Narančasti frappe
Naribajte komad od 1 cm oguljenog đumbira te ga stavite u blender i dodajte 1 mrkvu i sok od limete, mali zamrznuti mango i 100 ml soka od naranče te sve pomiješajte u blenderu. Zahvaljujući zamrznutom voću dobiti ćete gušći, ukusniji, hladni frappe uz kojeg ćete živnuti i ujutro se razbuditi.
Ribana voćna salata
1 kruška
1 jabuka
1 šaka jagoda
1 nektarina
1 banana
(možete upotrijebiti breskve, šljive, ogrozde)
Naribajte krupno sve voće-na taj način će se izvući sav prirodni šećer iz voća i stvoriti će se tekućina zahvaljujući kojoj će salata biti sjajna i sočna. Nastalu hrpicu voća prelijte narančinim ili limetinim sokom te pokapajte sa 2 žice meda sa sezamom-koji možete kratko na tavici popržiti dok ne požuti.
Poslužite uz jogurt.
Slatki svježi kravlji sir
U zdjeli izmješajte 1 žlicu meda sa 50 g svježeg kravljeg sira ili grčkim jogurtom ili ricottom. Na sir stavite svježe voće, na primjer jagode ili komade lubenice, prelite sa sokom od limete i pospite orašastim plodovima, bademima, brazilskim orasima ili pistacijama-naravno prethodno usitnjenim.
I za kraj - uživajte i dobar tek!
Bevital Sun Extra ubrzava proces tamnjenja i kožu čini otpornijom, ljepšom i sjajnijom
Rajčica je zapravo voće a ne povrće, te sadrži lokopen koji ima sposobnost inaktivacije slobodnih radikala
Beta karoten i astaxanthin pripremaju kožu za boravak na suncu i štite je od djelovanja slobodnih radikala. Dodaci prehrani u obliku kapsula jednostavni su i praktični za korištenje tijekom cijelog ljeta.
Almagea Sunlove Skin+ ima sinergijski učinak aktivnih tvari koje štite kožu od štetnih utjecaja sunčevih zraka i priprema kožu za odgovorno izlaganje suncu.
Dietpharm Betatene kapsule namijenjene su zaštiti kože od UV-zračenja. Osiguravaju bržu i dugotrajniju preplanulost kože te sprječavaju i smanjuju alergijske reakcije.