Na petnaestome izdanju Praškog kvadrijenala scenografije i scenskog prostora (PQ 2023) sudjeluje i hrvatska studentska sekcija.
Predstavljaju se izložbom studenta kostimografije Tekstilno-tehnološkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (TTF) i studenata scenografije Akademije za primijenjenu umjetnost Sveučilišta u Rijeci (APURI) pod naslovom Potresen, ali ne i slomljen (Shaken, but not broken) osmišljenom posebno za Praški kvadrijenale 2023., prema koncepciji usklađenoj s krovnom temom ovogodišnjeg kvadrijenala RARE koja je usredotočena na proučavanje specifičnih kulturnih, duhovnih i simboličkih vrijednosti, osobitosti i naslijeđa pojedinoga prostora.
Foto: Ivana Bakal
Studenti su autori svih kostima i rekvizite (TTF) te scenografije (APURI).
Foto: Ivana Bakal
Kustosice izložbe su Ivana Bakal i Martina Petranović, mentorica zagrebačkih studenata je Ivana Bakal u suradnji s Đurđicom Kocijančić, a riječkih Lara Badurina i Stefano Katunar.
Izložbu u Pragu organizira ULUPUH u suradnji sa zagrebačkim i riječkim sveučilištem te uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Rijeke i SKC-a Sveučilišta u Rijeci. Ovo je već treće izdanje Praškoga kvadrijenala na kojem Hrvatska sudjeluje sa studentskom izložbom u suorganizaciji ULUPUH-a. Praški kvadrijenale scenografije i scenskog prostora otvoren je za publiku od 8. do 18. lipnja 2023.
Foto: Đurđica Kocijančić
15. IZDANJE PRAŠKOG KVADRIJENALA
8. – 18. LIPANJ 2023.
IZLOŽBENI NASTUP HRVATSKIH STUDENATA
Tekst: Ivana Bakal
Foto: Ivana Bakal i Đurđica Kocijančić
Potresen, ali ne i slomljen
Temeljena na potresima u Zagrebu 1880. i 2020. godine, studentska izložba istražuje jedinstveni duh, sjećanja i znanja fizički i simbolički ugrađena u grad i njegove stanovnike u pokušaju korištenja dizajna izložbe kao alata za vraćanje kolektivnih i osobnih iskustava natrag u (novi) život.
Izložba istražuje kulturološka znanja o prostoru, narative i sjećanja iza raznih javnih zgrada i mjesta te privatnih domova oštećenih u potresu i koristi ih kao inspiraciju ili polazište za oblikovanje kostima i scene te izložbe.
Sadržaj, materijal, oblik, konstrukcija i drugi elementi dizajna odnose se na ili utjelovljuju individualna ili kolektivna sjećanja, povijesne, kulturne ili nacionalne identitete, lokalne ili urbane ideje, intimne i osobne, javne i kolektivne ideje o krajoliku grada, povijesti, ljudi, umjetnika.
Foto: Ivana Bakal
Dizajn razmatra, interpretira i isprepliće različite slojeve povijesti i različite aspekte suvremenog života, uključujući i intimni i javni smisao mjesta, te ima za cilj biti kulturno i društveno uključiv.
Labirintsko oblikovanje izložbenog prostora u sinergiji i aktivnoj međuigri s elementima kostimografije nastoji uvući publiku u snovito, ispreplićući prošlost i sadašnjost, imerzivno iskustvo o gradu i njegovim stanovnicima.
Različite razine, vizualne, slušne i taktilne, funkcioniraju zajedno kako bi ispričale priču o izazovnom događaju i iskustvu koje mijenja život zbog kojeg postajemo svjesniji prošlosti, cijenimo sadašnjost i nadamo se boljoj budućnosti.
Foto: Ivana Bakal
Performans izvodi Ana Roko.
Izložba računa i na suvremene materijale i na povijesne artefakte, ostatke preuzete s mjesta oštećenih u potresu ili ostavljene na ulicama tijekom procesa obnove oštećenih zgrada i prostora (odbačeni predmeti, odjeća…), kao i materijale za pakiranje koji se koriste za čuvanje i prijevoz umjetnina i osobnih predmeta.
Računa i na reakciju elemenata dizajna izloženih prirodnim pojavama u otvorenom prostoru izložbe, odnosno utjecaj ili tragovi sunca, kiše i slično uzimaju se kao dio konceptualne pozadine i kreativnog procesa, otkrivajući i krhkost i trajnost prikazanih prostora i ispričanih priča.
Foto: Đurđica Kocijančić
Kustosice: Ivana Bakal (Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb) i Martina Petranović (HAZU, Zagreb)
Mentorstvo i postav izložbe: Ivana Bakal, Đurđica Kocijančić (Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Lara Badurina, Stefano Katunar (Akademija primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci)
Studenti:
Sveučilište u Zagrebu, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zavod za dizajn tekstila i odjeće, Kostimografija, diplomski studij, 2. godina:
Sara Bardić
Teodora Cerovac
Sofija Curiš
Josip Đerek
Ema Marković-Imbrija
Ana Roko
Sveučilište u Zagrebu, Tekstilno-tehnološki fakultet, Poslijediplomski studij, 1. godina:
Lucija Agić
Sveučilište u Rijeci, Akademija primijenjenih umjetnosti, smjer: Dizajn za kazalište i film, diplomski studij primijenjenih umjetnosti, 1. godina:
Mia Naletina
Mateja Ozmec
Bea Repanić Žerjav
Ana Slivonja
Organizator: ULUPUH – Hrvatska udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti
Partneri: Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Akademija primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci
Izložba je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH, Grada Rijeke i SKC-a Sveučilišta u Rijeci.
Foto: Đurđica Kocijančić
Foto: Đurđica Kocijančić
Foto: Đurđica Kocijančić
Foto: Đurđica Kocijančić
Foto: Đurđica Kocijančić
Foto: Đurđica Kocijančić
Foto: Đurđica Kocijančić