Impresivan projekt potpisuju akademska slikarica Diana Sokolić i magistra dizajna Karla Kocijan (majka i kći): Knjiga O NAMJEŠTAJU na čak 228 stranica donosi pregled povijesti namještaja kroz stilske epohe, dizajna i dizajnera namještaja u Hrvatskoj od 1945. do danas.
- To je ujedno rječnik naziva komada/vrsta namještaja te predstavlja top autore i njihove najpoznatije dizajne namještaja od kraja 19. stoljeća do danas. Na kraju knjige je i mali glosar pojmova iz povijesti umjetnosti koji se spominju u knjizi – javlja Diana.
Zajedno su istraživale i pisale tekst, Karla je autorica dizajna knjige, a Diana autorica svih crteža kojima je knjiga ilustrirana.
- Knjiga sadrži 140 crteža koji su izbor iz više od 300 nacrtanih. Upravo to čini posebnost knjige. Na tržištu ne postoji slična - ni po tematici ni po pristupu. Ona u sebi objedinjuje i povijest i suvremenost i hrvatski dizajn i zaboravljene pojmove kao što su psiha ili šifonjer ili šemizet… - priča mi Diana.
Smatra da je to knjiga koja će služiti mnogima, kako bi nešto provjerili ili naučili. Jednostavna je za korištenje, user-friendly, prihvatljiva studentima, ali i svim onima koji vole interijere, namještaj i općenito produkt dizajn.
Diana je posebna na domaćoj kreativnoj sceni, potpisuje rasvjetna tijela izuzetne vizualne dinamike te je poznata i po nakitu kojeg obožavaju lokalne artistice i dame posebnog stila. Dobila je niz nagrada i priznanja, specifičnost njezina opusa je kreativan pristup svakom djelu, bez obzira o kojoj vrsti predmeta se radilo.
Naravno, kad je odrasla u kreativnoj obitelji: - Moji roditelji su bili akademski slikari - otac je bio scenograf, a majka kostimograf. Često su mijenjali namještaj u kući praveći uvijek novu “scenografiju”. U to je vrijeme bilo mnogo tvornica namještaja u Hrvatskoj koje su proizvodile vrlo suvremeni namještaj, često i za izvoz. Neke komade su dizajnirali sami u skladu sa svjetskim trendovima i dali izraditi – prisjeća se Diana.
- Kada sam se rodila, moji roditelji su me stavili u Butterfly fotelju. U njoj sam ležala kao beba i bila uz njih dok su crtali za svojim radnim stolovima, u njoj sam doslovno odrasla. Kasnije su u njoj odrastala moja djeca, a i danas nam je omiljeni komad namještaja, samo smo joj vremenom mijenjali navlake – priča autorica.
- Kod bake sam imala „svoju“ beržeru, a za jedan rođendan sam dobila dugo željeni Le Corbusierov chaise longue - .
Njezin je otac crtao rekvizite za scenografije, roditelji su razgovarali o predstavama koje su radili, rječnik stilova kao i nazivi komada i vrsta namještaja bili su dio svakodnevnog razgovora.
Tek sam nedavno uočila da mnogi ljudi više ne poznaju termine na koje nailaze u literaturi kao što su šemizet, psiha ili šifonjer, kao i da se chaise longue. Sve se češće pojavljuje pogrešno napisan kao chaise lounge – jer sve informacije dolaze preko engleskog jezika i Googla, a ne više kao prije iz njemačkog, talijanskog ili francuskog jezika iz kojih smo usvojili termine koji su se kod nas udomaćili.
Stoga sam odlučila napisati popis naziva namještaja koji polako padaju u zaborav. U razgovoru s mojom kćeri Karlom s kojom puno surađujem, ideja se razvijala, a knjiga rasla. Karla se bavi produkt dizajnom, a njena fotelja Nana prilagođena i potrebama osoba treće životne dobi, dobila je više međunarodnih nagrada.
Uvidjela je da većine predmeta o kojima pišu kod nas zapravo nema, pa umjesto fotografija odlučila je knjigu ilustrirati crtežima.
Nacrtala sam ih više od tristo od kojih smo izabrale 140 za knjigu. Uz knjigu će se prodavati numerirane grafike crteža najpoznatijih dizajnerskih stolica i plakat sa crtežima i nazivima namještaja iz knjige – javlja mi Diana, ponosna na još jedan projekt koji njezin kreativni život čini posebnim te ujedno obogaćuje našu kulturnu i dizajnersku scenu.
Knjigu je izdao Jesenski i Turk.