- Cilj projekta ''Život je ples'' je prikupiti sredstva kao financijsku podršku održanju novoosnovanih plesnih studija na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. U tu će svrhu 12 dizajnera i kostimografa dizajnirati špice koje će biti prodavane putem aukcije, a sredstva će biti uplaćena u Fond za inozemne pedagoge - izjavila je na konferenciji za medije na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu Nina Tarnovski, vlasnica NTS-a. Kreativci koji će svojim angažmanom dati infuziju Studiju plesa su: Alan Hranitelj, Silvio Vujičić, Boudoir, Elfs, Juraj Zigman, Ivona Martinko, Matija Vuica, Link by Ogi Antunac & Zoran Mrvoš, Dženisa Pecotić, Ivana Bakal, Mario Miše i Boris Pavlin.
Projekt je inicijativa tvrtke ENTI - ŠPORT koja je povodom svog 20 rođendana i 10 godina postojanja dućana NTS sportswear pokrenula društveno odgovornu akciju s ciljem osvještavanja javnosti o važnosti i održanju kulture plesa. Prepoznavanje potreba plesača, suosjećanje sa zadacima i praćenje trendova koji su im omogućili nesmetan i siguran rad tajna su dugogodišnje ljubavničke veze između NTS-a i plesača koja je urodila plesnim zanosom.
Pokretanje prvih sveučilišnih studija iz područja plesne umjetnosti u Hrvatskoj, u sklopu Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu 2013. godine bio je značajan povijesni korak kojim se okrunilo prepoznavanje doprinosa i značaja plesa u društvenom i kulturnom životu Republike Hrvatske. Upisivanjem prvih studenata na studijske programe Suvremenog plesa i Baletne pedagogije učinjen je prvi korak ka konačnom uspostavljanju kompletne obrazovne vertikale u plesu, što je u zapadnom svijetu norma već preko 50 godina.
Nepostojanje visokoškolskog plesnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj marginaliziralo je ples i sve njegove predstavnike te ugrožavalo kvalitetu opstanka i mogućnost sustavnog razvoja cijelog jednog umjetničkog područja čiji rezultat je zaostajanje za europskim trendovima u kulturi i obrazovanju - upozorila je Andreja Jeličić, predstojnica odsjeka plesa na ADU.
Također je naglasila kako je posebnost Odsjeka plesa na ADU to što se studiji iz područja baleta i suvremenog plesa odvijaju pod jednim krovom; u svijetu su, tradicionalno, odvojeni u zasebnim institucijama. Studenti neke predmete slušaju zajedno, surađuju, što je značajno u današnje vrijeme interdisciplinarnosti i labavljenja konvencionalnih granica među granama umjetnosti, žanrovima i formama.
- Nastava na studijima oslanja se osim na domaći kadar i na ekspertizu inozemnih nastavnika, a zajedno s još neriješenim prostornim pitanjem to iziskuje značajne izdatke - zaključila je Jeličić.
Ivana Bakal, kostimografkinja i predsjednica Udruge likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti koja se pridružila projektu, stavila je naglasak na razvoj kreativnosti kao neograničeno bogatstvo Hrvatske. - Ovakvi kreativni projekti s ciljem da se u konačnici povežu svi naši kreativni potencijali su neophodni za naše bolje i kreativnije sutra - naglasila je Ivana Bakal.
Partneri projekta su: Akademija dramske umjetnosti, Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu, Škola za balet i ritmiku, Škola za klasični balet, Hrvatsko društvo profesionalnih baletnih umjetnika i Udruga plesnih umjetnika Hrvatske.