Nedavno sam bila na slow fashion Večeri spore mode, gdje je jedna od gošća bila Vedrana Jurišinac, autorica slavonskog cool brenda Dada i Dunda, koji potpisuje zajedno sa svojom mamom Đurđicom. Ovo je priča o njih dvije, odnosno brendu koji se može smjestiti na etno scenu, u onaj dio mode koji se bavi očuvanjem tradicije, pa one spašavaju razne stare tekstile i čine ih modernijima, na zanimljiv način daju im novi život. Prvo su radile to iz hobija, no sada im je to posao. Uz to, spora moda je način njihova rada, kolekcije su male, koncentrirane i sa smislom.
- Kada smo prije više od 10 godina započele priču o Dadi i Dundi glavna misao nam je bila da se ne zaboravi" naša bogata tradicija i baština. U to vrijeme se dogodio nekakav bum i odjednom se počelo odbacivati sve što je staro, tradicionalno, retro ili malo oštećeno, a žurilo se za svim novim, modernim, sjajnim i urbanim, čini mi se da je tada fast fashion doživio nekakav uzlet. Došle smo na ideju da našoj tradiciji damo novu priliku za život u nadi da se ne zaboravi što su vrijedne ruke naših baka, prabaka nekada radile - .
- Tako smo počele raditi prenamjenu starih ručnih radova, šlinganih posteljina, stolnjaka, zidnjaka, ponjava... a koju godinu poslije počele aktivno sudjelovati u sporoj i održivoj modi. U početku je to bio hobi jer smo imale stalne poslove dok nisam odlučila svo svoje vrijeme i ljubav posvetiti isključivo stvaranju te sam otvorila obrt, a mama se naravno rado pridružila - .
- U početku smo radile torbe, ali smo brzo svoju ponudu proširile na tunike, košulje, haljine, gaće te malo dio kaputa ili kako ih mi zovemo "nabac" - .
- Paralelno smo proširile svoju potražnju za raznim materijalima pa tako danas spašavamo sve one krpice koje su ostale iza naših baka, krojačica, kojekakvih tvornica davno zatvorenih i svega što nađe u zaboravljenim škrinjama - .
- Budući da radimo prenamjenu, ne radimo po narudžbi, tako da je svaki baš komad unikat. Uvijek nam je zanimljivo kako nam materijal zapravo diktira što će nastati pa nam tako pokreće maštu i kreativnost - .
Nekada znamo posegnuti za starim burdama i izvadimo nekakav kroj koji zapravo poslije modeliramo ili dodajemo volane, trakice i kojekakve manipulacije, ali većina komada dolazi iz nekakvog basic kroja sa kojim se zapravo "igramo".
Volimo retro krojeve i često nam govore da naši predmeti podsjećaju na nešto što se davno nosilo, ali i zabavno je gledati kako se spajaju sa različitim stilovima i urbanim komadima.
Takve su i uvijek rado viđene iberklajde za koje uvijek ide pitanja "što je to?" Ove godine sam prvi puta išla guglati pojam i ništa nisam našla. Ali, moja mama se sjeća svoje bake pa onda i mame (moje bake) da su nosile haljine bez rukava koje su nazivale iberklajde, a ispod njih su nosile bluzice ili lagane džempere. Tako da ih rado izrađujemo.
Što se tiče imena - Dada i Dunda su po staroslavenskoj mitologiji bile sestre. Dada je bila vrijedna sestra, a Dunda lijena. Budući da je mama počela sa izradom torbi od ponjava, a ja sam ih nosila i pokazivala, zezamo se da je ona Dada, a ja Dunda. Ljudi se često iznenade kad saznaju da se iza imena brenda zapravo nalaze Đurđica i Vedrana.