Malo smo umorni? Vrućine, promjene temperature okoline i ostale ljetne radosti mogu nas iscrpiti do mjere da nam se konstantno spava... No, rješenja ima, predlažemo super-nutrijente koji će pojačati snagu našeg organizma, poboljšati imunitet i povesti nas u jedno drugo, energičnije stanje. Ovih 6 namirnica stvarno čini razliku.
Debenhams / prshots
MATIČNA MLIJEČ
Koristi se tisućama godina kao jedinstvena prirodna tvar. Proizvod je žlijezda pčela pomoću koje će se iz ličinke razviti matica te za daljnju prehranu matice koja živi i do 50 puta duže. Matična mliječ sastoji se od vitamina C, D, B-kompleksa, E, A, minerale, enzime, aminokiseline, a 3% sastojaka je nepoznato. Izvor je energije i mladosti, podiže raspoloženje, poboljšava koncentracije i tjelesnu izdržljivost. Djeluje antioksidativno, antibakterijski, pomaže u regulaciji krvnog tlaka i imunološkog sustava. Dolazi u obliku ampula i pastila koje su prilagođene djeci i odraslima.
GUARANA (lat. Paullinia cupana)
Guarana je uobičajena biljka u Južnoj Americi. Plod je specifičnog izgleda i podsjeća na oko. Od davnina se koristila kao stimulans. Poznato je da su gladijatori prije ulaska u arenu jeli guaranu kako bi pojačali snagu i izdržali napore borbe. Stimulirajuće djelovanje posljedica je visoke koncentracije kofeina koju posjeduje, čak 4 puta veću od zrna kave. Teobromin i teofilin također djeluju stimulirajuće na centralni živčani sustav. Osim toga sadrži vitamine A, E, B1, B3, kalcij, željezo, fosfor, selen i aminokiseline. Utvrđeno je da 75 mg ekstrakta guarane poboljšava kognitivne funkcije, povećava raspon koncentracije do 6h, otklanja umor nakon mentalnog i fizičkog rada. Upravo je zbog toga studenti i učenici često koriste, zbog brzog energy boosta. Za razliku od kave koja naglo oslobađa kofein, guarana ga oslobađa postepeno i zbog toga je njezin učinak na koncentraciju dugotrajniji. Ipak, ne preporučuje se kontinuirana upotreba suplemenata s guaranom. Zbog koncentracije kofeina može doći do nesanice, razdražljivosti, glavobolje te rasta tlaka. Ne smiju je piti djeca, trudnice, dojilje i osobe sa srčanim bolestima. Također kada uzimate dodatak prehrani na bazi guarane potrebno je izbjegavati upotrebu kave kao dodatnog unosa kofeina kako biste izbjegli prekomjernu ekscitaciju organizma i nuspojave.
Debenhams / prshots
MACA PRAH
Još jedna biljka kojoj je dom Južna Amerika, točnije Peru. Komercijalno dolazi u prahu zato jer ne uspijeva u svim podnebljima tako da se suši i distribuira u prahu. Maca je odličan adaptogen, smanjuje posljedice i simptome stresa u organizmu, otklanja umor i podiže razinu energije. Vrlina adaptogena je ta da djeluju s ritmom i potrebama organizma prilagođavajući ga situaciji u kojoj se našao. Sadrži vitamine B1, B2, C, E, kalcij, fosfor, magnezij, kalij, željezo, cink i selen. Zbog specifičnog okusa dobro ju je kombinirati uz doručak na primjer pomiješati s pahuljicama, dodati je u smoothie, prirodne sokove…
SPIRULINA
Spirulina je vrsta modrozelene alge i kao takva spada u najstarije stanovnike naše planete. Naziv spirulina dobila je zbog svog spiralnog oblika. Modra boja potječe od antioksidanasa, a zelena od biljnog pigmenta klorofila (klorofila a i klorofila b). 65% sastava alge spada na proteine, gama linolensku kiselinu (GLA), zatim B-kompleks, vitamin A, zeaksantin, željezo, mangan, selen cink, kalij i magnezij. Klorofil je najzanimljiviji sastojak spiruline. Biljke koriste klorofil da bi uhvatile sunčevu energiju za fotosintezu, proces koji omogućava život na Zemlji. Klorofil je veoma sličan hemoglobinu, krvnom pigmentu u našem organizmu koji transportira kisik. Vrlo je potentan antioksidans, procesom kelatizacije uklanja teške metale iz organizma. Ovakva detoksikacija je bitna zato jer akumulirani toksini i povećan aciditet organizma svoje posljedice ostavljaju na krvožilnom i centralnom živčanom sustavu što u najmanju ruku osjećamo kao pad koncentracije, umor i nedostatak energije. Preporučena dnevna doza je 3g (6 tableta) sa čašom vode ili soka, za vrijeme ili između obroka.
ZELENA MAGMA
Zelena magma je zapravo dehidrirani sok mladog lišća ječma. Obiluje vitaminima C, A, K, folnom kiselinom, klorofilom, aminokiselinama i enzimima. Blago je alkalne pH vrijednosti što pomaže u reduciranju posljedica stresa i neadekvatne prehrane koji zakiseljavaju organizam. Bogata je enzimima koji su bitni za probavu, imunološki sustav i detoksikaciju. Lišće ječma sadrži vise od 20 enzima uključujući superoksid dizmutazu. Ovaj enzim svojim katalitičkim djelovanjem štiti stanice od oksidativnog stresa. Oksidativna oštećenja utječu na strukturu i funkciju brojnih bio-molekula što rezultira promjenama u funkciji stanica, tkiva i organa. Ovakva stanja mogu se prevenirati ciljanim uzimanjem zelene hrane, suplemenata bogatih antioksidansima i vitaminima.
CHIA SJEMENKE (lat. Salvia hispanica)
Chia je tradicionalna biljka Južne i Centralne Amerike. Koristili su je drevni Azteci da bi izdržali duga putovanja te suzbili bolove u zglobovima i kostima. Bogata je omega masnim kiselinama, vlaknima, antioksidansima i aminokiselinama. Suplementi bogati omega masnim kiselinama djeluju protuupalno, poboljšavaju strukturu stjenke krvnih žila, cirkulaciju u tkivima, a samim time djeluju na izdržljivost i energiju.
Stručnjaci ih preporučuju i osobama koje su alergične na gluten ili imaju celijakiju, a dobro je znati da chia sjemenke možemo koristiti u brojnim receptima. Kako ih jesti? Ne samo da ih možemo stavljati u kolače, kruh i peciva, već i u smoothie, kao i dodatak u razne salate, umake i glavna jela. Preporučuju se i dijabetičarima jer usporavaju apsorpciju ugljikohidrata u probavnom sistemu, a to će spriječiti nagle promjene nivoa šećera u krvi. Posebno ih cijene sportaši i vegetarijanci, radi visokog udjela važnih minerala i proteina. Jasno je da chia sjemenke mogu uvelike doprinijeti kvaliteti naše svakodnevne prehrane, kao rijetko koja druga namirnica.