Početak života poseban je za svakog roditelja, no često se, uz osjećaj istinske sreće, pojavljuju i razne dileme, strahovi, pitanja koja odmah traže odgovor: kako njegovati bebu, koliko je često prati, kako joj izgraditi imunitet, kako učiniti najbolje… Nakon toga, kako dijete raste, a naročito kad krene u jaslice ili vrtić, sve je izloženije bakterijama i virusima, pa često možemo čuti da su neka djeca zapravo konstantno bolesna. Kako bismo obradili i ovu bitnu temu, obratili smo se znalcu, magistri farmacije Aisi Zanki-Zelić iz ljekarne Farmacia u Jurišićevoj 3 u Zagrebu. Pozabavili smo se stvarnim, svakodnevnim situacijama i pitanjima koja muče roditelje i dobili vrijedne odgovore, te podijelili temu u više segmenata, od rođenja pa sve do predškolske dobi. Bavimo se pitanjima ne samo njege djeteta, već i suplementima, vitaminima i slično.
Farmacia - moja ljekarna. Klik!
Prvi dani života
Kad majka dođe kući iz rodilišta, ustaljuju se neke nove navike - patronažna sestra od velike je pomoći, no sama činjenica da roditelji ostaju sami s djetetom kod nekih može izazvati dosta stresa, što u principu i jest, pa se emocije ponekad miješaju sa strahom, odnosno osjećajem izuzetno velike odgovornosti. Kako bi trenuci uživanja, dakle, bili potpuni, te kako bi roditelji s velikim guštom uživali u djetetu, potrebno je znati neke stvari - prva njega djeteta znači brigu o pupku, odnosno batrljku koji opadne za nekoliko dana do dva tjedna.
Sve o masnoj kosi i seboroičnom dermatitisu možete saznati u još jednoj Pharmacy to go! temi
Dijete za to vrijeme ne smije se kupati, a pupak se mora održavati suhim i steriliziranim. To znači čišćenje područja oko pupka vodikovim peroksidom, alkoholom ili Octeniseptom i kompresama (sterilne gaze) - ovdje je važno napomenuti da ni pedijatri nisu suglasni oko najboljeg načina čišćenja pupka, pa sve tri spomenute opcije su zapravo pravilne. Dakle, najbolje je slušati vlastitog pedijatra ili patronažnu sestru, kako ne biste bili u dodatnoj dilemi. Svi su u pravu. Umjesto kupanja, dok pupčani batrljak ne otpadne, bebu je važno brisati na pregibima (bebe imaju veću površinu kože od tijela) vaticom i micelarnom otopinom. Naime, djeca se ni u toj dobi, a ni kasnije ne znoje poput odraslih.
Kad pupčani batrljak otpadne, vrijeme je za kupanje. No, to nije potrebno činiti svaki dan jer beba se zasigurno nije uprljala ležeći u bodiću i pidžami. Kupajte je za to namijenjenim sredstvima i vodom, iako je u početku i voda dovoljna. Što se tiče kose, nju je dovoljno lagano zalijevati, a ako primijetite ljuskice ili nešto poput prhuti, to je tjemenica, koja nastaje uglavnom u prvoj godini života. Tjemenice ćete se riješiti posebnim šamponima za tjemenicu koje drže brojne ljekarne. Možete koristiti i baby ulje, na način da stavite malo ulja na kosu, protrljate i lagano iščešljate. Nakon toga kosu treba oprati no tears šamponom, jer kosa ostaje jako masna. No, tjemenica nema veze s kasnijem stanjem tjemena i kose, to ne znači da će dijete tijekom života imati prhut ili neke druge slične probleme.
Kad govorimo o njezi, u prvim je danima i mjesecima života vrlo važna i njega pelenskog područja. U tu svrhu sve se manje koriste puderi, a sve više kreme, i to upravo radi pudera kojeg bi dijete moglo udahnuti, pa njegove čestice mogu ući u pluća. Dakle, kreme su najbolje rješenje, one smiruju crvenilo, te su barijera između urina i stolice, i bebine izuzetno osjetljive kože. Ukoliko primijetite iznimno crvenilo, nabavite posebne kreme, u svakoj će vam ljekarni znati preporučiti dodatnu njegu. Bebu treba i često prematati (svaka 2 sata i nakon svake stolice) , dok je ona bez pelene, to područje se zrači, što je također jako bitno, a suha pelena osigurava i djetetovu pravilnu higijenu.
Na početku života kod mnogih se beba javljaju grčevi, oni se rješavaju posebnim kapima i probioticima koje se bebi daju na žlicu, ili u bočici s vodom. Grčevi se javljaju radi toga što su crijeva nenaseljena bakterijama, a probiotici im pomažu upravo u tom naseljavanju. Postoje i kapi koje djeluju na razvijanje i stvaranje mjehurića plina u crijevima, te razbijaju te mjehuriće - one se djetetu daju prije svakog podoja. Ako se radi o adaptiranom mlijeku, treba znati da ono već u formuli ima određenu količinu probiotika. Kasnije se potreba za probioticima javlja kad su bolesni, imaju proljev, ili povraćaju.
Ulazak u kolektiv i daljnja izgradnja imuniteta
Kad dijete ulazi u vrtić, organizam se privikava na novonastale okolnosti, pa su razne bolesti česta pojava. U tim danima djetetu se može pomoći raznim vitaminskim pripravcima koji su primjereni njihovoj dobi. Zapravo je nakon prve godine života, kad dijete krene jesti svu hranu, imunitet najveća stavka. No, treba znati da je imunitet kombinacija više faktora - na to ne utječe samo dojenje, koje je naravno velika prednost, no nije jedini uvjet da imunitet bude kvalitetno izgrađen i spreman na sve izazove.
Boravak vani također je izuzetno bitan - niske vanjske temperature ne znače da dijete mora po cijele dane biti u zatvorenom prostoru. Na taj način dijete se navikava na promjene temperature, te se prilagođava podneblju, što na koncu opet utječe na njegov imunitet i sposobnost organizma da se obrani na pravilan i pravovremen način.
Imunitet dijete gradi i prehranom, ali je također važno koje genetske predispozicije je ono naslijedilo od roditelja. Tu su, dakle, osim dojenja (ne smijemo zaboraviti da kvaliteta majčinog mlijeka ovisi o njezinim imunosnim stanicama) brojni drugi elementi na koje valja obratiti pozornost. Imunitet se izgrađuje u prvim godinama života i mora se snalaziti, boriti i privikavati na svaku novonastalu situaciju. Čak i dijete koje je bilo dugo dojeno može se svako malo razboljeti i imati potrebu za dodatnim jačanjem imuniteta. Sigurno je bolje da je dijete dojeno, koliko god ono trajalo, ali to ne znači da smo ga zauvijek spasili od svih infekcija ili bolesti.
Djeci u dobi od dvije ili tri godine možemo pomoći preparatima za jačanje imuniteta, no oni ne smiju konzumirati te preparate konstantno. Znači, to je vrijeme kad se njihov imunosustav izgrađuje. Nekima će trebati duže, nekima kraće. No, jako je važno da ako su bolesni ozdrave do kraja, i tek onda krenu ponovno u kolektiv, odnosno vrtić ili jaslice. Ako u vrtić krenu napola zdravi, oni su već na dobrom putu da se opet razbole. Moraju prije toga u potpunosti ozdraviti.
Imate li problema s probavom, informirajte se u još jednoj zanimljivoj Pharmacy to go! temi. Klik!
Do četvrte godine života uglavnom se djetetu daju sirupi, a nakon toga i komprimati, nešto za žvakanje, ali to opet ovisi o tome što dijete više voli i da li zna žvakati. Čak se zna desiti da djeca ni u školskoj dobi ne vole komprimate, već radije uzimaju sirup.
Spomenuli smo već da nije dijete nužno kupati svaki dan, osim ako se, naravno, nije uprljalo kroz igru ili u parku. Od četvrte godine života mogu se koristiti i šamponi za osjetljivo vlasište, a neke od tih šampona koriste i odrasli. Kupanje se često više javlja kao večernji ritual prije spavanja, tako da neka djeca jako vole prije odlaska u krevet, određeno vrijeme provesti u kadi, igrajući se s omiljenim igračkama. No, temperatura kupaonice u tim trenucima mora biti prilagođena situaciji, nešto viša nego inače.
Kad se dijete navikne se na kolektiv, ono je već izgradilo imunitet, no ukoliko se ipak razboli, obratite pažnju, osim na klasične lijekove, i na probiotike koje im je dobro davati ako imaju proljev ili povraćaju, te vitaminske pripravke koji im nakon antibiotika mogu dodatno ojačati organizam.
Djeca su najveća sreća, no kako biste u potpunosti uživali s njima, obratite pažnju na sve ovo što smo naveli, jer zdravlje je blago, a pravilno odrastanje svakako utječe na kvalitetu njihovog daljnjeg života. Uloga je svakog roditelja da djetetu pokloni najbolje moguće temelje, te da se pobrine da ono u život krene sigurno i stabilno. I ne zaboravite - boravak s djetetom na svježem zraku nije samo nužnost, to je i prilika da ga naviknete na odlazak u prirodu, te da mu stvorite zdrave navike koje će on kasnije prakticirati kroz život. A to je stvarno dobar početak.
Uriage
Nježne formule visoke podnošljivosti dugotrajno hidratiziraju, osnažuju, omekšavaju i hrane kožu. Sadrže brojne sastojke poput Uriage termalne vode, karite maslaca, aloe vere, biljna ulja suncokreta i lana, ulje portugalskog bijelog sljeza... Ne sadrže parabene, konzervanse, sapune i fenoksietanol.
CIJENE:
1er lait prvo mlijeko 400 ml, 128 kn
Uriage Liniment 400ml, 99 kn
1er change krema za pelensku regiju, 100 ml, 89 kn
1er eau prva voda 500 ml, 99 kn
GDJE KUPITI: U odabranim ljekarnama
Mustela
Jedna od popularnijih dermokozmetičkih kuća kad je o njezi najmlađih riječ nudi sve što je potrebno za njegu osjetljive bebine kože - tu su mlijeko za čišćene, losion za čišćenje, vlažne maramice, sapun s cold kremom, cold krema, šampon za bebe, dermatološki gel za pranje novorođenčadi... Formule sadrže aloe veru i alantoin koji omekšavaju, njeguju i hrane dječju kožu, biljna ulja suncokreta i badema koja čuvaju hidrolipidni sloj i sprječavaju isušivanje kože, gel s ekstraktom kokosa... Cold krema štiti kožu od agresivnih vanjskih učinaka (hladnoća, vjetar, suhi zrak i sl.), te osigurava dugotrajnu hidrataciju zahvaljujući kombinaciji ulja badema i kukuruza.
CIJENE:
H Sapun nježni sa Cold kremom 150 g, 59 kn
Cold krema 40 ml, 98 kn
Losion za čišćenje bez ispiranja 300 ml, 119 kn
Mlijeko za čišćenje 200 ml, 80 kn
H 2 U 1 šampon za pranje kose i tijela 200 ml, 80 kn
H Dermatološki gel za novorođenčad 500 ml, 132 kn
GDJE KUPITI: U odabranim ljekarnama
A-Derma Primalba
Linija za bebe i djecu sadrži formule za kupanje, njegu i pelensko područje. Sadrži ekstrakt zobi i prirodni lipidni kompleks na bazi pčelinjeg voska i biljnih skvalena, koji štite kožnu barijeru i jačaju njezinu prirodnu obrambenu funkciju. Bez alkohola i parabena.
CIJENE:
Nježni gel za čišćenje 500 ml, 140,48 kn
Nježni losion za čišćenje 500 ml, 140,48 kn
Krema za pelensko područje 75 ml, 66,79 kn
GDJE KUPITI: U odabranim ljekarnama
Klorane Bébé
Linija nudi nježne formule bez parabena, za svakodnevnu njegu djeteta: sapun, cold kremu, micelarnu otopinu i druge proizvode koji štite kožu od isušivanja i sprječavaju nastanak crvenila.
CIJENE:
Blagi sapun za pranje 250 g, 39,27 kn
Krema za pelensko područje 75 g, 69,90 kn
Cold krema 40 ml, 55,66 kn
Nježan gel za kupanje 500 ml, 79,95 kn
Micelarna otopina 500 ml, 147 kn
Šampon za kupanje 500 ml, 97,82 kn
GDJE KUPITI: U odabranim ljekarnama
Bioderma ABCDerm
Djelovanje i aktivni sastojci učinkovito čiste bez narušavanja hidrolipidnog sloja (kombinacija blagih površinski aktivnih tvari), dok bogate, hidratantne i hranjive kreme štite osjetljivu kožu suhe i osjetljive kože dojenčadi i male djece.
CIJENE:
Mlijeko za tijelo 200 ml, 68 kn
Njega kože oko usana 40 ml, 88 kn
Nježan gel za čišćenje 1000 ml, 158 kn
Šampon 200 ml, 88 kn
GDJE KUPITI: U odabranim ljekarnama
Liniment Oleo-calcaire Gilbert
Emulzija za njegu pelenskog područja dojenčadi i beba. Bez konzervansa i parfema.
CIJENA: 250 ml, 49 kn
GDJE KUPITI: U odabranim ljekarnama
Centravit Kids Dietpharm tablete za žvakanje
Vitamini i minerali za djecu. vitamin C, magnezij, kalcij, fosfor, niacin, vitamin E, željezo, cink, pantotenska kiselina, kalij, klor, vitamin B1, vitamin B6, vitamin B2, vitamin A, folati, biotin, vitaminK, vitamin D, vitamin B12.
CIJENA: 77,24 kn
GDJE KUPITI: U odabranim ljekarnama
Infant Care Multi vitamin kapi s DHA, Twinlab
Kliničke studije pokazuju da DHA, važna hranjiva tvar koja se nalazi u majčinom mlijeku, pomaže u održavanju normalnih funkcija mozga i razvoja očiju. Osim ovog važnog nutrijenta, Infant Care kapi sadrže i vitamine.
CIJENA: 50 ml, 126,21 kn
GDJE KUPITI: U odabranim ljekarnama
Imunosal + Lecitin pastile, Pharmoval
Imunosal pastile sadrže beta-glukan, vitamin C, cink i lecitin. Sastojci u 3 pastile (dnevna doza): beta (1,3/1,6)-D-glukan 30 mg, vitamin C 60 mg, cink 2 mg, lecitin 60 mg i inulin. Proizvod nije namijenjen djeci mlađoj od 3 godine.
CIJENA: 60 pastila, 49 kn
GDJE KUPITI: U odabranim ljekarnama
Sab Simplex kapi
Kapi koje se preporučuju u slučaju grčeva, jer rastvaraju mjehuriće nastale u crijevima.
CIJENA: 30 ml, 50,52 kn
GDJE KUPITI: U odabranim ljekarnama
BioGaia probiotičke kapi za djecu
Aktivni sastojak: 100 milijuna živih aktivnih bakterija Lactobacillus reuteri Protectis u 5 kapi. Ostali sastojci: suncokretovo ulje, trigliceridi srednje dugih lanaca C8-C10, silicij-dioksid. Što su probiotici? Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji probiotici se definiraju kao živi mikroorganizmi koji imaju povoljan učinak na zdravlje ako ih se uzima oralno u određenim količinama. Preporučaju se ukoliko dođe do pojave grčeva.
CIJENA: 5 ml, 101,22 kn
GDJE KUPITI: U odabranim ljekarnama
Babynos Dentinox kapi
Za zaštitu i ublažavanje nadutosti i grčeva u probavnom sustavu djece. Ako se isključe organski uzroci kapi reguliraju funkciju probavnog sustava. Način primjene: prije uporabe sadržaj bočice promućkati, a tijekom uporabe okomito je izvrnuti. Dojenčad i mala djeca: 3 puta dnevno 3 – 6 kapi. Djeca iznad 4 godine: 3 puta dnevno 6 – 10 kapi. Školska djeca: 3 puta dnevno 10 – 15 kapi.
CIJENA: 40,64 kn
GDJE KUPITI: U odabranim ljekarnama