- Koža oko očiju je posebna i zahtijeva dodatnu njegu – napominje magistra Darija Grebenar iz Farmacije u Travnom (Zagreb, Božidara Magovca 47). – Deset je puta tanja od kože ostatka lica, stoga joj je važno posvetiti mnogo više pažnje - .
Bore, podočnjaci, višak kože ispod očiju te opadanje trepavica glavni su problemi koji se javljaju na tom području.
Kako i zašto nastaju takozvane bore smijalice?
S vremenom koža gubi kolagen, a time i elastičnost, pa koža postaje tanja i podložnija vanjskom utjecaju (UV zračenje, zagađenje…) i posljedicama našeg načina života. Osim toga se smanjuje količina žlijezda lojnica, a time i potkožno masno tkivo, radi čega se sve više isušuje. Koža oko očiju je podložna i mimičkim promjenama, pa se prve bore na tom području nazivaju i bore „smijalice“ - nastaju smijanjem.
Podočnjaci – zašto znaju biti tamniji i otečeni?
Kod mlađih osoba podočnjaci su genetski uvjetovani, no starenjem postaju izraženiji zbog stanjivanja kože.
- Česta je i pojava tamnih kolutova ispod očiju koje zovemo pigmentirani podočnjaci. Tamna obojenost nije ništa drugo nego vene i kapilare koje se vide kroz tanku kožu.
- Otečenost ispod očiju ili tzv. vrećice su zastojni podočnjaci, nastaju uslijed zastoja protoka krvi u tom području. S vremenom se uslijed stalne natečenosti stvara višak kože ispod očiju. Osim genetski uvjetovanih mogu nastati i iritacijom tog područja, npr. alergijom.
Trepavice – kad dolazi do prorjeđivanja?
Trepavice su okvir očiju, a današnji beauty trendovi nalažu guste, uvijene i voluminozne trepavice. No, tome mogu poslužiti maskare jer starenjem i agresivnim tretmanima dolazi do prorjeđivanja trepavica. Do opadanja trepavica dolazi usred:
- korištenja neadekvatne maskare
- korištenja neadekvatnog sredstva za skidanje maskare
- grubog trljanja
- lijepljenja odnosno skidanja umjetnih trepavica.
Zbog specifičnosti građe kože na ovo dijelu lica potrebno ju je čistiti i njegovati specifičnim preparatima namijenjenim za to područje.
Čišćenje kože oko očiju – donosimo vodeća pravila
1. Za čišćenje je najbolje upotrijebiti micelarne otopine ili sredstva za čišćenje šminke s očiju. Micelarne otopine su često obogaćene termalnom vodom koja blagotvorno djeluje na umirenje kože i hidratizira ju.
2. Sredstva za skidanje šminke moraju biti dovoljno blaga za oči, a s druge strane dovoljno jaka da uklone šminku.
3. Blazinice moraju biti mekane i bez oštrog tkanja, a pokreti blagi i bez trljanja.
4. Sapune koji isušuju je najbolje izbjegavati na tom području.
Hidratacija područja oko očiju – idealni sastojci
Ovom području lica potrebna je svakodnevna hidratacija u obliku laganih krema, gelova, balzama s aktivnim sastojcima. Koji su to?
1. Glicerin pomaže vodi da prođe kroz gornje slojeve kože. On je humektans, što znači da navlači vodu i zadržava je. Tako omogućava da koža ostane hidrirana i podatna.
2. Hijaluronska kiselina je molekula koja je normalno prisutna u koži, a s godinama se smanjuje njena količina. Veže veliku količinu vode, pa koži daje punoću i hidrataciju. Radi se o molekuli velike molekularne mase pa se u kremama upotrebljavaju hidrolizirani oblici da bi mogla prodrijeti u dublje slojeve kože gdje će djelovati.
3. Niacinamid ili vitamin B3 dokazano smanjuje gubitak vode iz kože.
4. Ekstrakt sljeza je također vrijedan sastojak koji će kožu držati vlažnom i mekom. Osim toga poboljšava i mikrocirkulaciju.
5. Kao hranjivi sastojci upotrebljavaju se skvaleni, trigliceridi, shea maslac i razna biljna ulja.
6. Biljni ekstrakti, kao što je bisabolol, umirit će nadraženu kožu oko očiju.
Koji su višestruki anti-age sastojci?
Već spomenuta hijaluronska kiselina osim vode na sebe veže proteine i polisaharide pa ispunjava kožu iznutra – tako sitne linije i bore postaju manje vidljive. Još jedan moćan anti-age sastojak koji se nalazi u kremama oko očiju je retinol.
Retinol je oblik vitamina A, a njegov derivat retinoična kiselina kao aktivni sastojak djeluje u koži. Veže se na stanične receptore u koži i omogućava im da se ponašaju kao mlađe stanice. Osim toga povećava produkciju kolagena i djeluje antioksidativno čime se umanjuje količina slobodnih radikala koji utječu na pojavu bora. Istražuje se njegov učinak i na poticanje izgradnje elastina pa s pravom možemo reći da je retinol višestruki anti-age sastojak.
Vitamin C je priznati anti-age sastojak a glavna su mu djelovanja antioksidativni učinak i poticanje produkcije kolagena. Antioksidansi štite stanice kože od slobodnih radikala i tako odražavaju mladost stanica. Najveće zvijezde među antioksidansima u kremama oko očiju su svakako vitamin E, ekstrakt zelenog čaja, resveratrol, ekstrakt sjemenki grožđa i ekstrakt nara.
Koji sastojci posvjetljuju područje oko očiju?
Nalaze se u kremama za podočnjake - u tu svrhu najboljima su se pokazali niacinamid i vitamin C. Često sadrže i reflektirajuće pigmente koji će stvarati iluziju svjetlije kože ispod očiju.
Što pomaže kod vrećica ispod očiju i otečenosti vjeđa?
Najbolje će pomoći kofein i escin koji djeluju kao vazokonstriktori. Naravno, ovo će djelovati samo ako su vrećice ispod očiju uzrokovane stilom života i nedovoljnim snom. No, zapamtite: ako je takva promjena uzrokovana masnim jastučićima na tom području, problem se ne može riješiti kremom. Kod natečenih očiju pomaže i hladno, pa je poželjno kremu držati u hladnjaku prije nanošenja. Većina krema za tu namjenu ima i specijalne aplikatore za masiranje i hlađenje područja oko oka.
Kako zaustaviti ispadanje trepavica?
Ne zaboravite pravilnu njegu koja uključuje:
1. lagano odstranjivanje šminke s očiju adekvatnim sredstvima
2. preparate za njegu koji sadrže ceramide, vitamin E i pantenol. Ceramidi su sastojci mladih trepavica i imaju obnavljajuća i protuupalna svojstva za jačanje trepavica. Vitamin E djeluje antioksidativno a pantenol će obložiti trepavice i omogućiti im zadržavanje vlage.
Sastojak koji je dokazano povećavao rast trepavica, izopropil kloprostenat, danas je izbačen iz tih preparata zbog nuspojava na oko.
Kako izabrati idealnu kremu za područje oko očiju?
1. Obratite pažnju da odgovara osnovnom zahtjevu hidratacije i da djeluje na specifičan problem ako on postoji.
2. Kremu ne bi trebalo birati s obzirom na godine, već prema stanju kože na tom području.
3. Važno je i pakiranje: birajte tubice kako bi djelotvorni sastojci ostali sačuvani od utjecaja svjetla i kisika.
4. Posebni aplikatori, kao npr. roll on kuglica, dodatno masiraju područje i pomažu da se krema bolje apsorbira.
Ukoliko nema posebnog aplikatora, krema se nanosi u par točkica oko oka i onda se lagano prstima utapka.