Umjetnice Martina Knapić Horvat i Mirjana Drempetić Hanžić Smolić povele su svoje posjetitelje ovih dana na put: prva je otkrila bogatu prošlost izrade buketa, a druga predstavila svoje slikarske vizije i dojmove s nedavnog boravka u Čileu.
Buketi naših mama i putovanje u prošlost bili su inspiracija za Memento radionicu poznate cvjećarke Martine Knapić Horvat, održane u zagrebačkom Povijesnom muzeju: - koristile smo prirodne materijale, no vrlo suvremene – priča Martina. – Misao vodilja je bila šuma, pa smo koristile i razne bobice i ružmarin kao ukrasne elemente. Kontrast su bili ukrasi od kristala, a u centru svega je, kao i uvijek, prekrasna orhideja. Kolegica Nataša pritom je koristila hortenzije s kalama i mekanim maćuhicama. Na drugoj smo radionici pokazivale brojne tehnike izrade za izradu cvjetnih kugli s raznim travama. Za brojne goste, kolege i kolegice, učenike Poljoprivrede škole i vjerne klijente predstavile smo tradicionalnu izradu buketa i kugli koje su potpis moje obitelji još od vremena prabake Elle Kaiser Hermansky - .
Martina Knapić Horvat na cvjetnoj Memento radionici u zagrebačkom Povijesnom muzeju. U sklopu Humanitarne interaktivne edukativne radionice Hupcae, članovi udruge slagali su cvijeće sa učenicima gimnazije kako bi prikupili sredstava za druge učenike kojima je potrebno.
Tematska izložba Čileanska priča otvorena u Gradskoj galeriji Zabok (do 12. listopada 2015.) pokazuje najnovije radove slikarice i kiparice dr. art. Mirjane Drempetić Hanžić Smolić. Umjetnica je u slike pretočila svoje dojmove s prošlogodišnjega putovanja po Čileu koje je na nju ostavilo veoma snažan dojam.
Mirjana Drempetić Hanžić Smolić / foto: Karolina Bartulović
Na slikarskom platnu ekspresivnom su gestom prikazani čileanski krajolici sa slikovitim gradovima s Andama u pozadini. Širokim potezima kista naglasila je forme krošanja, vrtloge oblaka u modrini neba koje ima boju lapis lazulija, toga magičnoga kristala koji je bio vredniji od zlata.
Ovo su priče u slikama, to su vizualne impresije o krajoliku, tumači slikarica. Tu je nesputanom gestom oslikan Tihi ocean s autentičnim pijeskom i školjkama s pješčane plaže u Valparaisu, zatim jedinstvene šume s drvom araucarije, tim Svetim drvom plemena Mapuche.