Nakon teme Povijest šminkanja #1: utjecaj Kleopatre, naša stručna suradnica dugogodišnja vizažistica Natalija Primorac nastavlja zanimljivo putovanje kroz povijest šminkanja...
Elizabeth I
Model: Sonja Pavičić
Make-up: Dalibor Šakić
Kosa: Dalibor Šakić
Perika: fundus HRT-a
Period srednjeg vijeka bilo je vrijeme stagnacije za razvoj šminkanja. U modi je bila svijetla put koja je predstavljala aristokratsko porijeklo i to je značilo da niste kopali u polju i fizički radili, gdje bi koža potamnila. Meni osobno je najzanimljiviji podatak da je kraljica Viktorija izdala proglas kojim je zabranila šminkanje običnom puku, jer se smatralo da se šminkaju samo prostitutke i lake žene iz naroda. Ona sama i žene iz plemstva su mazale lice bjelilom Ceruse, u čijem su sastavu bili različiti biljni i životinjski voskovi, ali i toksične živa i arsen. Ceruseom se bojalo cijelo lice, visoko iznad čela, tako da su posljedice bile ispadanje kose. Od svakodnevnog pokrivanja lica bjelilom česte su bile i paralize mišića lica. Moda bijeljenja kože i aristokratske svijetle i prozirne puti u Europi se zadržala stoljećima.
Veliko obrat desio se tek 20. stoljeća. Pojavom filma i filmske industrije pojavljuje se šminka za široke mase. 1914. vizažist Max Factor, radeći kao filmski šminker, shvaća da sve više žena želi izgledati kao glumice s filmskog platna. On je prvi šminku s filmskog seta prilagodio široj populaciji. Uskoro je krenuo Revlon koji je počeo reklamirati ruž otporan na ljubljenje, zatim Maybelline sa svojom poznatom cake maskarom, koja je dolazila u krutom stanju i aktivirala se vodom. Danas je veliki povratak tih maskara, ja ih osobno jako volim koristiti. Estee Lauder je među prvima počela koristiti tzv. individualni pristup korisniku, isprobavala je i dijelila testere svojih krema i šminke.
Ono što je konačno potaknulo rast i razvoj industrije kozmetike bila je industrijalizacija, žene su počele raditi, zarađivati, a time su postale i veliki potrošači. Prijelomni trenutak u poimanju ljepote je napravila Coco Chanel. Kad joj je lice jednom prilikom izgorjelo na suncu, naravno, iskoristila je to u svoju korist i pridonijela kultu preplanulosti i bronzera. U tom trenutku promijenila se percepcija ljepote da si lijep samo kad si bijele puti. (Natalija Primorac)
Marilyn Monroe
Model: Sandra Bosnar za Kokice, HRT
Make-up: Dalibor Šakić
Kosa: Irena Ružić
Perika: fundus GK Komedija
Kostim: fundus HRT-a