Mala i nejasna slova bolje se vide kroz čašu vode ili kuglu – napisao je u 1. stoljeću učitelj rimskog cara Nerona, Seneka Mlađi. Neron je pak gladijatorske igre gledao kroz smaragd, poslužio mu je taj poludragi kamen kao korektivna leća. U tom momentu počinje povijest naočala, danas nezaobilaznog modnog, ali i nužnog svakodnevnog dodatka. Priča ide naprijed nakon toga tek u 9. stoljeću kad Abbas Ibn Firnas uspijeva izraditi vrlo bistro staklo i to poliranjem i oblikovanjem zaobljenog kamena. 1021. godine objavljena je prva Knjiga o optici.
Zadimljeni kvarc poslužio je za izradu sunčanih naočala u Kini u 12. stoljeću, no priznanje za izum nosivih naočala dobiva 1284. godine Talijan Salvino D’Armate. Kasnije su se mnogi poželjeli okititi tim izumom i iako postoje brojne teorije, vjerojatno je da su one konstruirane između 1280. i 1300. u Italiji. Važan je i rad Johannesa Keplera koji je 1604. godine objavio raspravu o lećama i astronomiji gdje je objasnio konveksne i konkavne leće te njihove uloge. Pojavile su se i ideje kako ih fiksirati – naočale je uz pomoć trake koja ide oko glave osmislio Dominikanac Girolamo Savonarola krajem 15. stoljeća. Monokl je, naime, bio najjednostavniji način kako smjestiti leću pred oko i ostao je moderan sve do 19. stoljeća. Bili su tu i cvikeri – leće spojene samo u sredini i smještene na nos.
Bifokalne je leće izmislio Benjamin Franklin 1784. godine jer mu je smetalo stalno mijenjanje naočala, pošto je bio dalekovidan i kratkovidan. Astigmatizmom se bavio astronom George Airy i 1825. godine izmislio prve leće za njegovo ispravljanje.
Preteče današnjeg dizajna pojavljuje se u Engleskoj kad polovicom 18. stoljeća britanski optičar Edward Scarlett kreira drške koje obavijaju uši. Revoluciju je donio Moritz von Rohr u tvornici Zeiss kad je prije stotinjak godina predstavio sferičnu leću s fokusom u jednoj točki. Naočale su se ubrzo počele nositi kao modni dodatak, na suncu s tamnim staklima, te s raznim dioptrijama. Danas su one inovativne, napravljene od ultra-laganih materijala no zadržale su svoj retro izgled.