ETNOGRAFSKI MUZEJ @ ZAGREB // I LOVE SUSHI exhibition

    Izložba I Love Sushi - Etnografski muzej.

    Godine 2013. UNESCO je upisao washoku ‒ japansku kuhinju ‒ na popis nematerijalne kulturne baštine, a sushi je arhetipski primjer. Sushi je profinjena i zdrava hrana koja privlačno izgleda i ima dobar okus te je postala poznata diljem svijeta. U Japanu se počela pripremati prije više od tisuću godina, a potječe iz jugoistočne Azije ili južne Kine. Od tada se sushi mnogo promijenio, a vrsta koja je većini ljudi danas poznata je nigiri-zush, koji se pojavio prije otprilike dvjesto godina u Edu, današnjemu glavnome japanskome gradu Tokiju.

     sushi izlozba012 nzg 060924

     Svrha je izložbe pružiti detaljan vizualni vodič o privlačnosti sushija i podučiti kako je Japan prihvatio sushi u njegovu izvornom obliku, kako ga je preoblikovao da bi odgovarao prirodnom okružju, kulturi i načinu života pojedinih područja. U izložbi će uživati i oni kojima je sushi manje poznat, a zanimljiva će biti i strastvenim ljubiteljima te hrane.

     

    @dubravkapz #sushi #sushilover #zagreb #etnografskimuzej #croatia #exhibition #food #japan ♬ Magical Mystery - Mark Fabian & Alexander Smith

     

    Izložba je ostvarena u suradnji Etnografskoga muzeja s Veleposlanstvom Japana u Republici Hrvatskoj.
    Kustos izložbe: Matija Dronjić, viši kustos EMZ-a. Otvoreno do 13. studeni 2024

    sushi izlozba014 nzg 060924

    Najraniji oblik sushija, danas poznat kao narezushi, potječe iz jugoistočne Azije, gdje se koristio za konzerviranje slatkovodne ribe, vjerojatno u slivu rijeke Mekong, koja se danas nalazi u Laosu, Kambodži i Tajlandu, te u slivu rijeke Irrawaddy, sada Mjanmara. Narezushi u drevnoj Kini prvi je put dokumentiran oko 4. stoljeća, kada su Han Kinezi migrirali prema jugu i usvojili ovo jelo od Baiyuea (izvornih ne-Han stanovnika južne Kine u neolitu, povezanih s modernim jugoistočnim Azijcima).

    sushi izlozba024 nzg 060924

    Slična moderna jela koja fermentiraju ribu u riži (ili drugim žitaricama) u drugim azijskim kulturama uključuju burong isda, balao-balao i tinapayan s Filipina; pekasam iz Indonezije i Malezije, pla ra (ปลาร้า) iz Tajlanda; sikhae (식해) iz Koreje; te Món cá muối ủ chua, Cá chua i Cá thính chua iz Vijetnama.

    sushi izlozba031 nzg 060924

    Prototipski narezushi izrađuje se mliječno-kiselom fermentacijom ribe sa soli i rižom kako bi se kontroliralo truljenje.

    U Japanu se distribucija ovog jela podudara s uvođenjem uzgoja riže na mokrim poljima tijekom perioda Yayoi. U zapisima se spominju drevni Japanci u usporedbi sa sinom legendarnog kralja Shao Kanga, koji je vladao deltama rijeke Yangtze:

    "Muškarci, veliki i mali, svi tetoviraju svoja lica i ukrašavaju tijela dizajnom. Od davnina su izaslanici koji su posjećivali kineski dvor nazivali sebe 'velikašima' [大夫]. Sin vladara Shao Kanga od Xia, kad je bio postavljen za lorda Kuaiji, odrezao je kosu i ukrasio tijelo dizajnom kako bi izbjegao napade zmija i zmajeva. Wa, koji vole roniti u vodu kako bi lovili ribu i školjke, također su ukrašavali tijela kako bi otjerali velike ribe i ptice vodenjarke. Kasnije su ti ukrasi postali samo ornamentalni."

    sushi izlozba017 nzg 060924

    Tijekom 3. stoljeća kineski putnici u Japanu zabilježili su primjere Wu tradicija, uključujući ritualno vađenje zuba, tetoviranje i nošenje beba na leđima. Drugi zapisi tog vremena pokazuju da Japan već tada ima iste običaje koji su prepoznati i danas, poput pljeskanja tijekom molitve, jedenja s drvenih pladnjeva i jedenja sirove ribe (što je također bila tradicionalna praksa u Jiangsu i Zhejiang provincijama prije nego što je zagađenje to učinilo nepraktičnim).

    sushi izlozba016 nzg 060924

    Narezushi se pojavljuje u kineskom rječniku u drugom stoljeću n.e. kao znak za "sa" (鮓, usoljena riba sa soli i rižom), što je bilo tijekom razdoblja kada su Han Kinezi širili svoj utjecaj južno od rijeke Yangtze, usvajajući hranu od ne-Han naroda. Kuai, sashimi i hoe mogu se pratiti do Dongyi, pre-Han Baiyue kulturnog područja u istočnoj Kini. Konfucije, rođen u blizini današnjeg grada Nanxin, Qufu, Shandong, Kina, bio je poznat po tome što je uživao jesti sirovo meso.

    sushi izlozba018 nzg 060924

    U Yōrō kodeksu (養老律令, Yōrō-ritsuryō) iz 718. godine, znakovi za "鮨" i "鮓" napisani su kao danak japanskom carskom dvoru, iako postoje razne teorije o tome što je točno ta hrana bila, moguće je da se odnosila na narezushi.

    sushi izlozba019 nzg 060924

    Sve do početka 19. stoljeća sushi se polako mijenjao, a s njim i japanska kuhinja. Japanci su počeli jesti tri obroka dnevno, riža se počela kuhati umjesto pariti, a važnu ulogu u razvoju sushija imala je i pojava rižinog octa.

    sushi izlozba022 nzg 060924

    Tijekom razdoblja Muromachi (1336.–1573.), Japanci su izumili stil sushija nazvan "namanare" ili "namanari" (生成、なまなれ、なまなり), što znači "djelomično fermentiran". Period fermentacije namanare bio je kraći od ranijeg narezushija, a riža korištena za fermentaciju također se jela s ribom. Nakon pojave namanare, sake i sake komine korištene su za skraćivanje fermentacije, a u Edo razdoblju se počeo koristiti ocat.sushi izlozba015 nzg 060924

    Tijekom Edo razdoblja (1603.–1867.) razvijen je treći tip sushija, haya-zushi (早寿司、早ずし, "brzi sushi"). Haya-zushi se razlikovao od ranijih verzija po tome što umjesto mliječne fermentacije riže, ocat, fermentirana hrana, bio je pomiješan s rižom kako bi joj dao kiselkast okus, što je omogućilo da se jede istovremeno s ribom.

    Današnji stil nigirizushija (握り寿司), koji se sastoji od duguljaste kuglice riže s komadićem ribe preko nje, postao je popularan u Edo razdoblju, u 1820-im ili 1830-im godinama. Jedna od priča o podrijetlu nigirizushija odnosi se na kuhara Hanaya Yoheija (1799.–1858.), koji je usavršio tehniku u svojoj trgovini u Ryōgoku 1824. godine.

    Godine 1958. Yoshiaki Shiraishi otvorio je prvi restoran s sushi trakom (回転寿司, kaiten-zushi) pod nazivom "Genroku Zushi" u Higashi-Osaki.