Na dvadesetu godišnjicu smrti Miroslava Šuteja, jednog od najmaštovitijih hrvatskih slikara, grafičara i vizualnih inovatora visoke moderne i postmoderne, u prostoru Poliklinike Bilić Vision (Ksaverska cesta 10) otvorena je izložba „Šutej – Počeci“. Izložba donosi izbor od pedesetak najranijih radova ovog velikana, nastalih u različitim tehnikama – tuš, ugljen, akril, akvarel, linorez i litografija – od kojih su mnogi izvedeni na biblijskom papiru formata A4. Djela su u privatno vlasništvo Nadežde i Ranka Bilića ušla prije više od tri desetljeća, zahvaljujući obiteljskim vezama, i sada prvi put izlaze pred javnost.
Kustosica Anita Ruso Brečić pažljivo je odabrala radove kako bi se obuhvatile različite faze Šutejevih ranih istraživanja forme, boje i izraza. U katalogu izložbe podsjeća na riječi akademika Tonka Maroevića koji je Šutejev rani opus opisao kao dionicu „epohalnog značenja“, ističući da je riječ o „jezgru i zametku impresivne radne energije i imaginativne otvorenosti, premisama vitalističkog i organičkog shvaćanja oblika“.
„Miroslav Šutej nije bio samo slikar. Bio je inovator, istraživač forme, majstor pokreta i iluzije. Njegov opus neodvojiv je od suvremene hrvatske umjetnosti – i šire – jer je Šutej bio umjetnik koji je uvijek išao ispred svog vremena. Njegovi radovi nisu tražili pasivnog promatrača; oni su izazivali percepciju, pozivali na interakciju i pomicali granice između slike i prostora“, naglasila je Ruso Brečić.
Izložena djela odišu gestualnošću i intenzivnim koloritom, a česti postupci redukcije i umnožavanja rezultiraju osebujnim kompozicijama koje u nekim slučajevima nalikuju simboličkim bestijarijima srednjovjekovnih katedrala. Umjetnik se u tim radovima oslanja na principe art bruta, spajajući dječju zaigranost s duboko ukorijenjenim arhetipskim simbolima. Posebno se izdvaja rad Pijetao–ruka, izveden 1958. u temperi i akvarelu, čija je pripremna skica na biblijskom papiru izrađena s izuzetnom preciznošću rapidografom.
Kustosica Anita Ruso Brečić i Nadežda Bilić
Uz Šutejeve studentske radove izložena su i četiri djela iz kasnijeg razdoblja, među kojima je i poznata Šutejeva ruka iz 1978. godine. Upravo s tim djelom posebno se poistovjećuje prof. dr. sc. Ranko Bilić, specijalist ortopedije, budući da su ruke – a posebno šake – njegova profesionalna i znanstvena preokupacija.
Izložba „Šutej – Počeci“ ne donosi samo uvid u začetke jednog izuzetnog umjetničkog puta, već simbolično obilježava i novu fazu djelovanja Poliklinike Bilić Vision, koja kroz ovu inicijativu postaje mjesto susreta umjetnosti i medicine.
„Brojni naši pacijenti, osobito oni s bolestima oka i oslabljenim vidom, ne mogu uživati u vizualnim umjetničkim djelima. Nama je veliko zadovoljstvo što zahvaljujući naprednim oftalmološkim tretmanima – poput uklanjanja sive mrene, laserskog skidanja dioptrije ili liječenja očnih bolesti – pacijentima vraćamo dobar vid i tako im ponovno otvaramo vrata svijeta umjetnosti“, izjavila je dr. sc. Nadežda Bilić, specijalistica oftalmologije i ravnateljica Poliklinike, te zaključila:
„Na prvi pogled medicina i umjetnost djeluju kao svjetovi koji nemaju dodirnih točaka – jedan je utemeljen u znanosti, drugi u izražavanju. No oba imaju isti cilj: liječiti, povezivati, oplemeniti ljudsko iskustvo. Umjetnost nudi utjehu bez recepta, razumijevanje bez dijagnoze. Liječnicima pak pruža novu dimenziju empatije i kreativnosti. Medicina, s druge strane, daje umjetnosti novo značenje – pretvarajući bol u poeziju, ožiljke u priče, a oporavak u novo rođenje.“
Izložbom „Šutej – Počeci“ Poliklinika Bilić Vision najavljuje i budući kulturni projekt – otvaranje galerijskog prostora „Bilić Art“ na četvrtoj etaži poliklinike. Taj će prostor biti posvećen izložbama suvremenih umjetnika, zaklada, kolekcionara i povremeno radovima iz privatne zbirke obitelji Bilić. Time se otvara novo kulturno središte u Zagrebu, osobito važno u razdoblju kada su mnogi izložbeni prostori zatvoreni zbog obnove.
Izložba „Šutej – Počeci“ otvorena je do 30. lipnja, svakim radnim danom od 16 do 20 sati, u Poliklinici Bilić Vision na Ksaverskoj cesti 10.