U Veszprému su svi fit. Smješten na 7 brežuljaka, ovaj presladak mađarski gradić ima male strme uličice, na stotine stepenica, vrlo je vrlo pitom, bogat parkovima, palačama i cvijećem.
Nedavno je tamo održan super festival VeszprémFest 2024, koji je doveo super glazbenike - nastupili su Milky Chance, Jose Cura, Paloma Faith. Čitav je gradić tih dana živio u znaku glazbe, uz Rose, Riesling & Jazz u centru starog djela grada. Atmosfera je uistinu fenomenalna. Ležerna, ali i kulturna.
Gradu je bitna i kultura te očuvanje iste. Gradom dominira dvorac izgrađen u 10. i 11. stoljeću, koji je omiljena destinacija za one koji žele istražiti povijest i uživati u razgledavanju.
Većina znamenitosti smještena je u "dvorskoj četvrti", uključujući Biskupsku palaču, spomenik svetom Stjepanu i Gisi, katedralu svetog Mihovila i predivne gradske parkove.
Veszprém je bio mjesto gdje su se mađarske kraljice tradicionalno krunile. Veszprémska katedrala, posvećena Blaženoj Djevici Mariji, povezana je s kraljem Stjepanom i kraljicom Gizelom, oni su simboli grada. Kraljevski je par ostavio neizbrisiv trag u mađarskoj povijesti, ne samo kroz svoje političke i vjerske doprinose već i kroz razvoj kulturnih središta poput Veszpréma. Njihova vladavina obilježena je prijelazom Mađarske u kršćansku i europsku zajednicu, a njihova ostavština živi kroz mnoge crkve, institucije i legende koje su ostavili za sobom.
Kraljevski par imao je veliki utjecaj na razvoj Veszpréma kao vjerskog i kulturnog središta. Katedrala u Veszprému, koja datira iz vremena njihove vladavine (oko 1000.), svjedoči o njihovoj pobožnosti i važnosti koje su pridavali kršćanskim vrijednostima i obrazovanju.
Katedrala Sv. Mihovila, smještena unutar dvorca, jedna je od najstarijih katedrala u Mađarskoj. Izgrađena je u 11. stoljeću, a kroz stoljeća je nekoliko puta obnovljena. Danas se u njoj nalaze prekrasni barokni oltari i vitraji koji pričaju priču o bogatoj povijesti crkve i grada.
ActiCity je najnoviji dodatak sportsko-kulturnoj sceni Veszprémea. Ovaj moderni centar nudi brojne sadržaje za sport i rekreaciju, kao i prostore za kulturne događaje i radionice. ActiCity je dizajniran da bude mjesto okupljanja za sve generacije, promovirajući zdrav život i aktivno sudjelovanje u zajednici.
Regija oko jezera Balaton, najvećeg jezera u Srednjoj Europi, poznata je po svojoj vinskoj tradiciji. Posjeti vinogradima u blizini Veszpréma ujedno znače i kušanje vrhunskih vina, uključujući bijela vina od sorti grožđa poput Rizlinga i Traminaca. U tih par dana posjetili smo 3 vinarije, svaka je drugačija i posebna na svoj način. Gyukli Winery Balatonfüred, Laposa i Jásdi vinarije su koje vrijedi posjetiti.
Gyukli Winery smještena je u mjestu Balatonfüred, poznatom po bogatoj vinogradarskoj tradiciji i fenomenalnom pogledu na Balatonsko jezero. Ponose se ekološkim pristupom vinogradarstvu. Poznati su po bijelim vinima poput Rizlinga i Sauvignon Blanca. Tu je odnedavno i sorta Solaris koja odlično odolijeva promjenama klime koje osjete svi vinogradari, te su berbe i po mjesec dana ranije.
Laposa vinarija nalazi se u Badacsonyu, jednoj od najpoznatijih vinskih regija uz Balatonsko jezero. Vinogradi su im na vulkanskim padinama, što daje vinima specifičnu mineralnu notu.
@dubravkapz #laposa #winery #hungary #wines ♬ Motivational - Vioo Sound
U ponudi dominiraju bijela vina, posebice Olaszrizling, Kéknyelű i Pinot Gris. Predlažem da posjetite njihov restoran s velikom terasom, tik iznad vinorgada, s divnim pogledom na Balaton.
Jásdi vinarija, smještena u regiji Csopak, jedna je od najuglednijih vinarija u Mađarskoj. Ova vinarija kombinira duboko poštovanje prema tradicionalnim metodama proizvodnje vina s inovativnim pristupima, stvarajući vina koja su prepoznata i cijenjena u cijelom svijetu. Jásdi vinarija posebno je poznata po svojim elegantnim bijelim vinima, kao što su Olaszrizling i Furmint, koji zrače karakteristikama lokalnog terroira.
Otišli smo i do samostana i crkve Tihany, na istoimenom predivnom poluotoku. Ovo benediktinsko opatstvo, osnovano 1055. godine, nije samo značajan religijski centar, već i mjesto koje nudi posjetiteljima duboki uvid u mađarsku povijest i kulturu.
Tihany Abbey osnovao je kralj Andrija I., koji je također ovdje sahranjen. Opatija je kroz stoljeća doživjela mnoge promjene i obnove, ali je uvijek zadržala svoj povijesni značaj. Današnja crkva i zgrade opatije uglavnom potječu iz 18. stoljeća, s baroknim stilom koji dominira arhitekturom. Divili smo se prekrasnim freskama, zapanjujućem baroknom oltaru i bogato ukrašenim stropovima. Ovdje je i Virgin Mary, ima niz odjevnih kombinacija koje benediktinci presvlače – to je ritual za razne blagdane, mise, sprovode... Mary je uvijek propisno odjevena, visine je oko pola metra.
Osim svoje vjerske funkcije, Tihany Abbey ima i važnu ulogu u očuvanju i promicanju mađarske kulture. Ovdje se često održavaju koncerti klasične glazbe, izložbe i razni kulturni događaji. Muzej opatije nudi fascinantne izložbe o povijesti opatije, benediktinskom redu i lokalnoj kulturi. Tik do samostana i crkve je i predivan gradski dio, male ulice sa simpatičnim dućanima, djeluje poput priče o Ivici i Marici.
U proljeće 2023. godine u Balatonfüredu je otvorena nova Modern Art Gallery (MOMÜ) s dvostrukom izložbom pod nazivom "Connecting Europe". Ova bogata privatna zbirka modernih i suvremenih, međunarodnih i mađarskih geometrijskih umjetničkih djela, temeljena na zbirci Szöllősi-Nagy – Nemes, vratila se kući iz Pariza nakon trideset godina. Galerija je osnovana u okviru projekta Veszprém-Balaton Europska prijestolnica kulture. Uvodna izložba prikazuje mogući presjek zbirke: kustosica Rita Somosi odabrala je djela iz fotografskog umjetničkog materijala pod naslovom "Encounters", dok je András Rényi organizirao izložbu iz zbirke likovne umjetnosti pod nazivom "Igralište slika".
András Szöllősi-Nagy (hidrolog, sveučilišni profesor) i Judit Nemes (slikarica, članica Akademije umjetnosti Széchenyi) započeli su krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća u Budimpešti s prikupljanjem svoje zbirke likovne umjetnosti. András nas je osobno proveo muzejskim prostorijama, bila je to velika čast, otkriti detalje njihova života, ne smo poznavatelja umjetnosti, već i sakupljača umjetnina.
Njihova je priča specifična - na početku su uspjeli nabaviti djela nekih još uvijek živih umjetnika Europske škole, a kasnije su se okrenuli mlađim suvremenim umjetnicima. Krajem osamdesetih, rad u Parizu ih je naveo da prilagode koncept svoje zbirke novom okruženju, usmjeravajući se uglavnom na mađarske umjetnike i fotografe koji su živjeli u Francuskoj u 20. stoljeću.
@dubravkapz #art #modern #modernmutar #exhibition #hungary #balaton #travel #contemporeryart ♬ In the Lifetime - Melodia Simples
Od sredine devedesetih, njihova perspektiva se proširila: fokus zbirke postao je međunarodna konstruktivna – geometrijska – konkretna umjetnost. Prvo su uključeni francuski, a zatim švicarski, nizozemski, njemački, švedski, nordijski, latinoamerički i japanski geometrijski umjetnici, što je rezultiralo zbirkom koja sada broji tisuće djela.
Oeuvre kolekcionara sada dolazi do izražaja nakon nekoliko inozemnih izložbi - u duhu ideje "Connecting Europe" - vraća se kući za stalno i zahvaljujući Balatonfüredu pridonosi kulturnom razvoju kako mađarske javnosti, tako i stranih turista, te se koristi za slobodne aktivnosti.
Samo jezero Balaton idealno je za odmor. Ima niz hotela, plaža, taman se u doba kad smo bili održala njihova super regata Blue Ribbon. Predivan pogled na stotine jedrilica zaokružio je dojam čarolije ove mađarske regije.
Jezero Balaton prostire se na oko 592 kvadratna kilometra, s dužinom od približno 77 kilometara i maksimalnom širinom od oko 14 kilometara. Prosječna dubina jezera je oko 3 metra, dok je najdublja točka oko 12,5 metara. Voda u jezeru je slatka i niskog saliniteta, a jezero se puni uglavnom vodom iz rijeke Zala. Jezero je okruženo blagim brežuljcima, vinogradima i šumama, što pridonosi njegovom slikovitom krajoliku.