Crvenilo, peckanje, ljuštenje, zatezanje, svrbež -sve su to simptomi koje ljudi s osjetljivom kožom opisuju i jako dobro poznaju. Mnogo je čimbenika koji mogu uzrokovati pojavu osjetljive kože - ističe magistra iz Farmacije, Darija Grebenar (ljekarna Lidl Svetice).
J.D.Williams // prshots
Zašto je koža suha?
Jer ima oslabljenu zaštitnu barijeru, pa završeci živaca nisu potpuno zaštićeni od vanjskih utjecaja. Slično se događa i kod kože koja pati od rozaceje, kontaktnog dermatitisa ili ekcema.
Kad nastaju simptomi?
- Uslijed kontakta s kozmetičkim preparatima,
- promjenom vanjske temperature,
- konzumacijom začinjene hrane,
- umivanjem pretoplom ili prehladnom vodom,
- u kontaktu s tkaninama (odjeća i posteljina),
- usred stresnih situacija.
J.D.Williams // prshots
Zima je razdoblje posebnog stresa za osjetljivu kožu - hladnoća, nagle promjene temperature vani i u zagrijanim prostorima, toplija voda kod tuširanja, vjetar, suh zrak u zagrijanim prostorima, više odjeće dodiruje lice (šalovi, kape). Većina osoba s osjetljivom kožom će imati pojačanje simptoma zimi.
Jesu li simptomi uvijek vidljivi?
Dermatolozi će uvijek tražiti vidljive znakove kao što su crvenilo i papule, a veliki broj osoba koji ima osjetljivu kožu ne mora imati vidljive simptome nego se radi o subjektivnom osjećaju boli, peckanja, zatezanja i svrbeži. Obje vrste simptoma su podjednako mučne za osobu s osjetljivom kožom.
6 PRAVILA ZA NJEGU OSJETLJIVE KOŽE ZIMI
1. Izbjegavajte iritaciju
Potrebno je što više izbjegavati iritanse te pri biranju kozmetičkih i dermokozmetičkih preparata obratite pažnju na to da imaju što manje sastojaka!
Potražite oznake hipoalergeno i dermatološki testirano.
Najčešći iritansi kože i okidači simptoma osjetljivosti su:
- mirisi
- sapuni
- boje
- konzervansi.
Neka vaš preparat nema ili sadrži što manje tih sastojaka. Osim toga, potrebno je paziti i na materijale koje odijevate - prirodni materijali su uvijek najbolji izbor.
2. Ne čistite kožu preagresivno
Za čišćenje kože treba birati čistače bez sapuna, mirisa i boja. Kako bi se smanjila mogućnost isušivanja kože, zimi se preporuča smanjiti pranje vodom i sapunima. Bolja opcija su čistači bez ispiranja, kao što su micelarne vodice i mlijeka za čišćenje.
3. Odaberite ispravnu njegu. Osjetljiva koža može biti i suha i masna. Može biti sklona stvaranju akni. Njegu treba uvijek prilagoditi stanju kože i njenim zahtjevima.
4. LINIJE ZA NJEGU OSJETLJVE KOŽE ZIMI – izaberite jednu od ovih formula
Iz La Roche Posay-a nam dolazi linija proizvoda Toleriane. Ultra micelarna voda napravljena je baš za potrebe osjetljive, reaktive kože. Obogaćena je glicerinom koji će kožu umiriti i nahraniti. Teksturu mlijeka ćemo pronaći u proizvodu Toleriane Dermo Cleanser- bez konzervansa, tenzida i mirisa pruža nježno čišćenje i dugotrajnu ugodu na koži. Ukoliko se radi o izrazito reaktivnoj koži rutina se može nastaviti s Toleriane ultra kremom ili fluidom koji zbog posebnog spremnika ne sadrže konzervanse i čuvaju sadržaj zaštićen od vanjskih zagađivača. Kod suhe kože koja je malo do umjereno osjetljiva preporuča se krema Toleriane Riche, obogaćena karite masalacem koji će pružiti zašititu u zimskom periodu.
Eucerin je razvio SymSitive - posebni aktivni sastojak koji djeluje na izvor osjetljivosti u koži, odnosno smanjuje aktivnost osjetilnih živčanih vlakana u epidermi i trenutno je umiruje.
Losion za čišćenje Eucerin Ultra Sensitive će očistiti osjetljivu kožu i trenutno je umiriti, a voskovi koje sadrži pružaju dugotrajnu ugodu na koži. Njega se nastavlja s kremom koja ima isti aktivni sastojak, a opremljena je u ambalažu koja čuva od zagađenja. Tekstura kreme bolje će odgovarati suhoj koži dok bi osobe s mješovitom i masnom kožom trebale birati laganiju teksturu fluida.
Avene termalna voda je glavni sastojak linije Tolerance extreme koju je Avene razvio za potrebe osjetljive kože. Losion za čišćenje kombinira Avene termalnu vodu, skvalen i trigliceride, koji će kožu nahraniti i smiriti - izvrstan je za čišćenje suhe osjetljive kože. Tolerance extreme hidratantna umirujuća krema i emulzija umiruju i štite kožu.
Bioderma Sensibio su pravi stručnjaci za osjetljivu kožu lica, a za čišćenje imaju tri proizvoda- micelarnu vodicu Sensibio H20, mlijeko za čiščenje Sensibio Lait i gel za pranje Sensibio Gel Moussant. Za jako osjetljivu, hiper-reaktivnu kožu, razvili su sastojak Neurocontrol koji djeluje na izvor problema: smanjuje reaktivnost živčanih završetaka u koži. Sensibio Tolerance plus krema kombinira ovaj sastojak sa sastojcima koji jačaju kožnu barijeru i pružaju optimalnu hidrataciju.
Dr. Nola Xerosensa sindet za pranje kombinira mliječne proteine i pantenol za nježno umivanje, a blaga micelarna otopina sadrži hidroksikompleks i pantenol za održavanje vlažnosti kože. Komplementarna njega za osjetljivu kožu je Dr. Nola Xerosensa dnevna krema koja kombinira karite maslac i hijaluronsku kiselinu s pantenolom. Koža će biti optimalno nahranjena, hidratizirana i umirena.
5. Osjetljiva koža ili rozacea?
Koža s rozaceom je uglavnom osjetljiva koža, dok osjetljiva koža ne mora biti rozacea.
Rozacea je karakterizirana crvenilom centralnog dijela lica- obrazi, nos, centralni dio čela. Ne zna se točan uzrok nastanka no čini se da je izaziva kombinacija vanjskih i unutarnjih čimbenika koji dovode do širenja kapilara, upale, poremećaja kožne barijere, hiperpodražajnosti i intolerancije.
Češće se javlja kod žena nego kod muškaraca i to uglavnom između 30.-50. godine života. Razlikujemo nekoliko tipova ovisno o kliničkoj slici.
Dva najčešća oblika rozaceje su :
- stalno ili povremeno crvenilo obraza i žarenje zbog širenja kapilara
- oblik sa crvenim prištićima - papulama i papulopustulama na obrazima i nosu.
Najčešće se javlja miješana slika ova dva tipa. Kao i kod osjetljive kože brojni čimbenici pojačavaju simptome: stres, hladnoća, začinjena hrana, vjetar, nagle promjene temperature te različiti kozmetički preparati.
6. Kakva terapija treba koži s rozaceom?
Terapija ovisi o kliničkoj slici i obliku. Lokalna terapija se provodi antibiotskim i protuupalnim kremama u akutnoj fazi i odgovarajućom njegom u fazi održavanja.
Treba izbjegavati iritanse i pravilno njegovati kožu proizvodima namijenjenim za to specifično stanje. - Sistemska terapija može biti antibioticima ili izotretinoinom, a
- fizikalna terapija podrazumijeva tretiranje kapilara laserskim metodama i metodama elektrokoagulacije.