PIONIRKE NEBA // Žene koje su oblikovale povijest avijacije

    Iako su kroz povijest često ostajale u sjeni svojih muških kolega, brojne žene imale su ključnu ulogu u razvoju zrakoplovstva. Njihova postignuća predstavljaju iskorake ne samo u tehnološkom i znanstvenom napretku, već i u borbi za rodnu ravnopravnost. Ovo je pregled nekih od najvažnijih žena koje su ostavile neizbrisiv trag u povijesti avijacije.

    amelia book

    Amelia Earhart’s book “20 Hours 40 Minutes" - 1928.

    Amelia Earhart – Prva žena koja je samostalno preletjela Atlantik

    Amelia Earhart upisana je u povijest kao prva žena koja je 1932. godine samostalno preletjela Atlantski ocean.

     

     

    Osim kao pilotkinja, bila je poznata i kao autorica, predavačica i zagovornica prava žena. Njezin nestanak 1937. godine iznad Tihog oceana, tijekom pokušaja obilaska svijeta, ostaje jedan od najvećih misterija u povijesti zrakoplovstva. Earhart je postala globalni simbol neustrašivosti i inspiracija generacijama žena koje su sanjale o nebu.

    Bessie Coleman – Prva Afroamerikanka s pilotskom dozvolom

    Bessie Coleman, rođena 1892. godine u Teksasu, suočila se s dvostrukim izazovom – rasnim i rodnim preprekama. Budući da joj u SAD-u nije bilo omogućeno školovanje za pilota, odlazi u Francusku gdje 1921. stječe međunarodnu pilotsku dozvolu.

     

     

    Postala je prva Afroamerikanka i osoba autohtonog američkog porijekla s takvom licencom. Coleman je nastupala na zračnim mitinzima, izvodila akrobacije te radila na promicanju avijacije među mladim Afroamerikancima.

    Jacqueline Cochran – Prva žena koja je probila zvučni zid

    Jedna od najvažnijih figura u američkoj avijaciji, Jacqueline Cochran, tijekom Drugog svjetskog rata vodila je Ženski zračni korpus (WASP), program koji je omogućio ženama da lete vojne zrakoplove.

     

     

    Godine 1953. postala je prva žena koja je probila zvučni zid. Tijekom karijere oborila je brojne brzinske i visinske rekorde, ostavivši trajan pečat na vojnoj i civilnoj avijaciji.

    Sabiha Gökçen – Prva vojna pilotkinja na svijetu

    Sabiha Gökçen, posvojena kći turskog predsjednika Mustafe Kemala Atatürka, ušla je u povijest kao prva vojna pilotkinja na svijetu. Nakon školovanja u Turskoj i Sovjetskom Savezu, sudjelovala je u vojnim misijama tijekom 1930-ih godina.

     

     

    Njezina karijera simbolizira modernizaciju Turske i afirmaciju žena u tada tradicionalno muškim profesijama. Danas njezino ime nosi jedna od međunarodnih zračnih luka u Istanbulu.

    Valentina Tereškova – Prva žena u svemiru

    Valentina Tereškova, iako astronautkinja, nezaobilazna je u kontekstu ženskih dostignuća u zrakoplovstvu i svemirskom istraživanju. Godine 1963. postala je prva žena koja je putovala u svemir, upravljajući brodom Vostok 6.

     

     

    Njezin let bio je povijesni trenutak i snažan politički i znanstveni simbol u doba Hladnog rata, ali i veliki iskorak u afirmaciji žena u tehnologiji i svemirskom programu.

    Žene u avijaciji danas

    Iako su danas prisutnije nego ikada, žene u pilotskoj profesiji i dalje čine manjinu. Prema dostupnim podacima, udio žena među pilotima komercijalnih zrakoplova iznosi između 4% i 6% na globalnoj razini. Indija se ističe s približno 14% pilotkinja, što je znatno iznad svjetskog prosjeka.

    Postignuća pionirki poput Earhart, Coleman, Cochran, Gökçen i Tereškove otvorila su vrata generacijama žena koje danas upravljaju putničkim i vojnim zrakoplovima, sudjeluju u istraživanju svemira i oblikuju budućnost zrakoplovne industrije. Njihov doprinos nadilazi granice tehnologije – riječ je o nasljeđu koje i danas inspirira.

    Tema je originalno objavljena na Travel-advisor.